דף הבית למעלה מערכת הפורומים גלרייה כתוב אלינו מפת האתר חיפוש English

  מגדלי הפינקים

גידול ציפורים מאמרים רפואיים ספרים וכתבי עת מהגיגיו של ד"ר אבבטה יסודות הגנטיקה בגולדנים הצילו את הגולדיאן - חלק א הצילו את הגולדיאן - חלק ב הטיפול והריבוי בפינק המצויר קורדון בלו כחול כיפה הריבוי של הקורדון-בלו כיפה כחולה מחזור הגידול בפינקים מזון חי מאת זיגי

קורדון בלו כחול כיפה

 


 

 

סוף סוף! סאגת הקורדון-בלו כיפה הכחולה

תורגם ע"י זיגי

ניכתב על ידי מרקוס פולארד

הי! אני אחד ממספר קטן של מגדלים מטורפים שמחזיק את הוואקסביל כיפה-כחולה כאן בטסמניה. היו לי זוגות של הציפור הנפלאה הזו במשך 20 שנה מוזרות. רובן מתו מזקנה אבל אפילו לא זוג אחד הצליח להעמיד גוזלים על מקל העמידה!! בדרום פה בטסמניה אנחנו חסרים את המצרך החיוני בכדי לגדל בהצלחה ציפורים אלו - את הטרמיטים או הנמלים הלבנות. הם אפילו למדו להסתדר עם מזג האוויר 'ההפכפך' שלנו והחורפים הקרים, אבל בלי נמלים צעירות היו גדלים רק לעיתים רחוקות.

זוגות רבים דגרו בחפץ לב על הביצים, והגוזלים בקעו רק בכדי לקשט את רצפת הוולייר בגופותיהם חסרי-החיים מספר ימים לאחר הבקיעה. זוהי, לכאורה, התרחשות נפוצה למדי במין זה כפי שמגדל בבינאלה אמר לי, שהציפורים שלו השליכו את הגוזלים החוצה על בסיס קבוע אפילו כשהיו נמלים לבנות בדיאטה שלהן. אבל מגדל הציפורים 'התימהוני' הזה היה נחוש לא להיות נשלט ע"י 13 ס"מ של פינק כחול!!!

 במהלך 1999, התמזל מזלי וקיבלתי 3 זוגות ממגדל מוויקטוריה. נקבה אחת החליטה שמזג האוויר של  "ארבע עונות ביום אחד" הוא לא לרוחה מה שהשאיר לי רק 2 זוגות לעבוד איתם. הם ניראו נהדר לאורך כל החורף, ונראו עוד יותר טוב בתחילת עונת הריבוי (בד"כ אמצע ספטמבר כאן בהובארט) כל זוג הובא לוולייר של -  1.5 מטר רוחב 4 מטר אורך. שני ה מטרים האחוריים של הרצפה היו מבטון והקטע של החזית היה עשוי מחלוקי נחל. כל וולייר היה סגור לחלוטין עם חלון הזזה בחזית לזרימת אוויר.

הדיירים היחידים של כלוב תעופה זה היו פייטיליאז ראש-אדום. (Pytilla hypogrammica)

כל הציפורים הוזנו בתערובת לפינקים של 'גולדן קוב', כולל תערובת שלציפורי-בר מעורבבת עם תוספת של זרעי פאלאריס מושרים, שהוגשה להן מדי יום. מזון-חי הורכב מתולעי קמח, רימות (גודלו באמצעות סובין ואבקת מי גבינה) וגלמים של זבובים. הציפורים היו 'טובחות' בתולעי קמח באמצעות עריפת הראש לאחר מכן היו אוכלות את הרימות והגלמים לפני שהיו חוזרות וסוחטות החוצה את תולעי הקמח. לעתים קרובות תהיתי מדוע נראה שהוואקסביל הכחול תמיד עורף את הראשים למזון החי בטרם מתפנה לאכול אותו ?

חבר הציע שאם אתה הורג את כל החרקים בהתחלה הם לא יכולים לברוח ויהיו בסביבה לארוחות נוספות – בשבילי זו נשמעת תיאוריה הגיונית מספיק!!

 הריבוי – רק זוג אחד פנה הישר לקן, והם חזרו על הנוהג של זריקת גוזלים החוצה מהקן – בכלוב זה 5 גוזלים – האווירה הייתה מאוד 'כחולה' (הערת המתרגם: כחול זה גם עצוב) ביום הזה !! ובכן, היה לי מספיק מזה כך שההטלה הבאה 'שנזרקה' הועברה לזוג של קורדון-בלו לחי אדומה. אני מניח שזו הנקודה שמספר קוראים יזרקו את המאמר הזה למטה בשאת נפש – "עוד מגדל שמשתמש בהורים מאמצים לציפורים!!" תנו לי לומר לכם שלהרכיב זוגות של הורים מאמצים, נגיעה בקנים והעברת ביצים זה דבר שממש לא מתקרב לקלות שזה נראה. זה לקח לי הרבה ניסיון וטעייה עד שהגעתי להצלחה במאמצים – לפני שאתם לועגים , נסו את זה!! בכל מקרה, הקורדונים גידלו 4 צעירים יפיפיים של כיפה-כחולה, הראשונים שלי ב-20 שנה מוזרות. עד זמן זה ההורים כיפה-כחולה הטילו שוב כך שלקחתי את הביצים שלהם והחלפתי אותן בביצים של קורדון עד שהן קיבלו נוצות. הקורדון הצעירים מתו בגיל המוקדם של 5 ימים מפריחה מהקן עם זפק מלא.

 הבדל אחד שניתן להבחנה בין הקורדון לכיפה-הכחולה כהורים הוא הכמות של המזון החי שהם מזינים את הגוזלים שלהם כשהם קרובים לפריחה מהן.כיפה-כחולה מאכילים כמעט לחלוטין במזון מן החי מבלי להאכיל בזרעים כשהקורדונים מאכילים כמעט 90% זרעים בשלב זהה.

 כהורים מאמצים קורדונים הם הורים מסורים, והזוגות שלי מעולם לא איבדו כיפה-כחולה ברגע שזה עזב את הקן. ועדיין אותו הזוג הביא את הצאצאים שלו לעיתים קרובות החוצה מהקן מוקדם מידי ואיבד אותם. מכל ההתרגשות הזו הערכתי שלא כראוי את הדגירה הבאה של הכיפה הכחולה והם גידלו 3 גוזלים בעצמם באמצעות גלמים של זבובים, רימות ותולעי קמח. קן של 5 ובנוסף 3 באו לאחר מכן. עד זמן זה הזוג הבוגר קינן ועקב אחר המנהג של הזנחת הגוזלים ולא גידל כלום – כך שהכנסתי אותם לזוג הנאמן של הקורדונים שוב !!!

 הבחנה מעניינת שנעשתה הייתה שהכיפה הכחולה המאומצים מעולם לא הפגינו את תנועת הניקוי שהייתה מקובלת אצל גוזלים שגודלו על ידי ההורים. כל הציפורים גודלו על אותו מזון חי, ולכן אני עריך כי הכמות היא זו שעשויה לגרום לבעיה? לעונה הבאה התחלתי לזווג ציפורים שאומצו, ואינני יכול להמתין לראות את התוצאות של כל הצעירים האלה מתקיפים בלהט את המזון החי שאני מגדל. האם אנו יכולים לעשות זאת מבלי נמלים לבנות – אני בהחלט מקווה כך!! אם אתם מתחילים לצחוק עכשיו ולומר "הוא יבזבז את זמנו, ציפורים שאומצו הן חסרות תועלת!" זכרו שמבלי אימוץ כנראה שלא היו בכלל תות-שדה וטנימבר באוסטרליה.

אני מניח שהנקודה של מאמר זה היא שאם אתה מוכן לשמר, אתה יכול לרבות כל מין, בכל מקום. חקור, גלוש ברשת ודבר עם אנשים המגדלים ומחזיקים את המינים בהם אתה מעוניין ואשר יודעים! בהצלחה!
 

 

זו יכולה להיות המודעה שלך

   


 דף הבית ] למעלה ] עמותת מגדלי הפינקים ] משפחת הפינקים ] הזברה פינק ] אינדקס המגדלים ] מחירון הפינקים ] קישורים ] פורומים חיצוניים ] הדואר שלי ] תנאי השימוש באתר ]

שלח דואר ל-webmaster@ifinch.org עם הערות והצעות.
כל הזכויות שמורות © 2006 עמותת מגדלי הפינקים
עדכון אחרון: 10/17/08