דף הבית למעלה מערכת הפורומים גלרייה כתוב אלינו מפת האתר חיפוש English

  מגדלי הפינקים

פארוט פינק אורזיות מקור כסף הודי פינק התבלין תות שדה תות שדה ירוק נזירה ראש לבן נזירה ראש שחור נזירה שלושה צבעים טימור זברה פינק

אורזיות

 


 

 

שם עברי:

אורזיות

שם באנגלית:

Java rice finch, Java rice sparrow, Java Rice Bird, Java Temple Bird, Paddy Bird

שם מדעי:

Padda oryzivora (Lonchura oryzivora)

גודל:

14 ס"מ

תוחלת חיים:

 

מזון:

תערובת זרעים, עשבים עם זרעים, ירקות ועלים טריים, מזון ביצים מים מסוננים

מגורים:

כלוב מלבני גדול ככל האפשר, מינימום  90X35X40 ס"מ. המגורים צריכים להיות חמימים יחסית ומוגנים בפני הרוח.

תיאור:

 

האורזיות הין בין הפינקים היפים ביותר. הם עמידים, צבעוניים, קלים לריבוי ויחסית זולים. הם פופולאריים בגידול מזה דורות רבים, ומופיעים בתמונות עתיקות.

מוצאן של האורזיות בדרום אסיה, שם ניתן למצוא אותן ביאווה, באלי וסומטרה, שם הם נחשבים למזיק חקלאי רציני בשדות האורז, כפי שמרמז שמם הלטיני: Padda מייצג את Paddy - דרך הגידול של האורז. המילה Oryza היא הסיווג של האורז התרבותי, ולכן Padda oryzivora מתרגם לאוכל גידולי אורז. למרות שאלפי אורזיות מושמדות מדי שנה על ידי החקלאים, המין ממשיך לשגשג במולדתו, ונפוץ מאוד. האורזיות הופצו ,בכוונה או לא, למקומות רבים נוספים ברחבי העולם, ואוכלוסיות שלהן התבססו בסין, יפן, בורנאו, אזורים באפריקה, הוואי ודרום ארה"ב.

האורזיות הן פינקים גדולים ומלאי גוף. יש להן מקורים מרשימים הנראים כאילו יוכלו לגרום נזק אמיתי, למרות שהן ציפורים שקטות שאינן מזיקות.הזכרים והנקבות זהים כמעט לחלוטין במופע. ישנן מספר דרכים להבדיל בין הזכרים לנקבות, כמו בשאר משפחת ה-Lonchura, הזכרים שרים ומבצעים ריקוד קטן. הריקוד עצמו אינו מרשים, ורבים אינם מעריכים את השירה. בפרט, ההמתנה לשירה יכולה להיות מבחן אמיתי לסבלנות.

הסימנים הנראים המרמזים על המין קלים (יחסית) לזיהוי כשמסתכלים על להקה גדולה ולא זוג בודד. בזכר המוכן להתרבות, תיווצר על המקור תפיחה קלה, במיוחד במפגש עם הראש. יווצר רכס בולט והצבע יהפוך לאדום עמוק יותר. כמו כן אומרים שהטבעת סביב העין גם היא מקבלת צבע אדום עשיר יותר.

למרות גודלן ומקורן, האורזיות הן ציפורים שלוות. הן יסתדרו היטב עם פינקים קטנים יותר בבית גידול מעורב. הציפורים היחידות שהן יתקוטטו איתן הן אורזיות אחרות. בלהקה של אורזיות יהיו מלחמות מקורים וקולות מריבה, אך רק לעיתים נדירות הם יופנו כנגד פינקים אחרים. למרות זאת, כמו עם פינקים אחרים, לא כדאי לשמור כמות גדולה של אורזיות (או כל סוג פינק אחר) בכלוב תעופה מעורב, מכיוון שהלהקה תהפוך דומיננטית ותפריע לציפורים האחרות. (הערה: למרות האמור לעיל, ישנם מגדלים המדווחים על אגרסיביות של האורזיות כלפי מינים אחרים, בפרט בעונת הריבוי).

המזון הבסיס מורכב מתערובת תוכונים. ניתן להשתמש בתערובת פינקים סטנדרטית, אך אלה מכילות זרעים קטנים רבים שהאורזיות יתעלמו מהם עד שיסתיימו כל זרעי הדוחן הגדולים. הן בדרך כלל יחפשו את הדוחן והשעורה לפני שינו לשאר התערובת. משמעות הדבר כי בכלי אכילה מבוססי גרביטציה הן יפזרו את מלוא תכולת המאכיל על ריצפת הכלוב. הן יזללו מזון ביצים, כופתיות למיניהן ומזון ירוק. הן אינן נוטות לאכול מזון חי. למרות שמן, הן אינן אוכלות אורז רב, למעט אם הונבט תחילה.

האורזיות מתרבות בקלות ובמהירות. זו גם הסיבה שהן אסורות באזורים רבים. הן מטילות הטלות של 6-8 ביצים באופן סדיר, ומגדלות בקלות 5 צעירים מכל הטלה. הן ישתמשו בכל קופסת הטלה זמינה. הן בונות קן גרועות, ויעדיפו קש, מחטי אורן וסיבי קוקוס. הדגירה מתחילה בדרך כלל אחרי הביצה השלישית או הרביעית, ונמשכת 13-15 יום. הגוזלים אופייניים מאוד למשפחת ה-Lonchura - ורודים וללא פלומה. משך השהייה בקן ארוך יחסית וקרוב לחודש. שבועיים עד שלושה לאחר מכן הגוזלים נגמלים. נדרשים עוד מספק חודשים לקבלת הצבע הבוגר.

מוטציות:

מוטציה תורשה
נורמאלי (סוג טבעי) דומיננטי
נורמאלי מדולל (פאסטל) קשור מין רצסיבי
פאון (איזבל) אוטוסומלי רצסיבי
חום (פאון כהה) מופעים שונים של פאון
כסף (סילבר/אופל) אוטוסומלי רצסיבי
אגאט קשור מין רצסיבי
לבן אוטוסומלי רצסיבי
פייד אוטוסומלי רצסיבי

 
מוטציות משולבות תורשה גנטית
קרם (אופל איזבל) שילוב כסף X פאון
קרם מדולל (אופל פסטל איזבל) שילוב של כסף מדולל X פאון מדולל
פאון מדולל (איזבל פסטל) שילוב של נורמאלי מדולל X פאון
כסף מדולל (אופל פסטל) שילוב של נורמאלי מדולל X כסף
לבן עיניים אדומות (אלבינו) שילוב של לבן X פאון

מאמרים:

 

מקורות נוספים:

http://www.singing-wings-aviary.com/javas.htm

 

זו יכולה להיות המודעה שלך

   


 דף הבית ] למעלה ] עמותת מגדלי הפינקים ] משפחת הפינקים ] הזברה פינק ] מאמרים וחומר נוסף ] אינדקס המגדלים ] מחירון הפינקים ] קישורים ] פורומים חיצוניים ] הדואר שלי ] תנאי השימוש באתר ]

שלח דואר ל-webmaster@ifinch.org עם הערות והצעות.
כל הזכויות שמורות © 2006 עמותת מגדלי הפינקים
עדכון אחרון: 10/17/08