דף הבית למעלה מערכת הפורומים גלרייה כתוב אלינו מפת האתר חיפוש English

  מגדלי הפינקים

גידול ציפורים מאמרים רפואיים ספרים וכתבי עת מהגיגיו של ד"ר אבבטה יסודות הגנטיקה בגולדנים הצילו את הגולדיאן - חלק א הצילו את הגולדיאן - חלק ב הטיפול והריבוי בפינק המצויר קורדון בלו כחול כיפה הריבוי של הקורדון-בלו כיפה כחולה מחזור הגידול בפינקים מזון חי מאת זיגי

מזון חי מאת זיגי

 


 

 

 מזון חי, המפתח לריבוי מוצלח            תורגם ע"י Zigi

זו אמורה להיות המטרה של כל מגדל המחזיק ציפורים אקזוטיות או אירופאיות לצורך ריבוי אותם. לא ניתן להגזים בחשיבות של קיום אוכלוסיית מזון חי אצלך בבית הגידול, ויתכן שקיומה יהיה המפתח להישרדות מינים רבים של ציפורים בשבי.  להביא לכמה זוגות , במיוחד רכי מקור, לבנות קן , להטיל לדגור ולבסוף לצפות בגוזלים בריאים בוקעים מהם זה דבר אחד, אולם הרבה יותר קשה להבטיח שהגוזלים הללו יפרחו מהקן ויגיעו לבגרות מלאה.    
  ללא אספקה סדירה ומגוונת של מזון חי, הסיכוי להרבות מינים רבים שואפים לאפס. לא רק רכי מקור זקוקים למזון חי בזמן הריבוי. למעשה כל הציפורים אוכלות הזרעים הפופולאריות והנפוצות ביותר בבתי הגידול כגון הוואקסבילז', גיבתונים, אורגים, וויידות (פינק גן עדן), מניקין וכ"ו משנים את תזונתם הרגילה, שמתבססת בדרך כלל בעיקר על זרעים, לכזו שמתבססת בעיקר על חרקים קטנים כשיש להם גוזלים צעירים לגדל. חוסר במזון חי, או מתן מזון חיי בכמות קטנה מהדרוש, יובילו תמיד לאותה תוצאה - ההורים ינטשו את הגוזלים הצעירים או במקרה השכיח יותר יזרקו אותם מהקן.   

האכלה: כמה לתת?

ניתן להעריך בקלות לא נכון את הכמות של המזון החי שארבעה או חמישה גוזלים צריכים לאכול. ירגזי תועד בטבע כשהוא מביא מזון לקן שלו בלא פחות מ 900 גיחות ביום אחד (!!). יש מעט מאוד חוקים, אם בכלל, לגבי כמות המזון החי ומגוון הסוגים השונים הזמינים לנו שאתה צריך להאכיל את הציפורים שלך,  בדגש על העובדה שכשהציפורים מגדלים גוזלים אתה חייב להיות נדיב.  
מה להאכיל – וכיצד?    
ניתן לתת לציפורים את כל סוגי תולעי הקמח בכלי פלסטיק או קרמיקה לאחר שהפרדת את התולעים ממצע הגידול שלהם.   מקם את כלי האוכל במקום המועדף ע"י הציפורים, אם יש להם כזה, או בכל מקום אחר יבש – הציפורים ימצאו אותם! תולעי קמח יחד עם חרקים אחרים עשירים בחלבון (פרוטאין) אך חסרים בסידן מחזק העצמות. פזר מעט אבקה של "קאלצי-פוס", מוצר שנמכר לזוחלים אבל מצוין לציפורים, וישפר את חוסר האיזון הזה.   
תולעי קמח הרגילות הן כמובן הדבר הבסיסי. רוב הציפורים אוכלי החרקים פשוט 'ימותו' על זחלי הגורמה הללו.
 

תולעי קמח קטנות פשוט נפלאות כאוכל לגוזלים להמון מינים של ציפורים, וכמזון עיקרי לרכי מקור קטנים. תולעי קמח גדולות או ענקיות מהוות ארוחות גורמה למינים גדולים כגון הזרזירים, מאינות, עורבנים,  עקעקים  ואפילו לטוקנים וכדומה. ניתן לקרוא בקישור זה מידע נוסף על גידול תולעי קמח.

תולעי שעווה, כמו תולעי הקמח, ניתן לתת בכלי פלסטיק או קרמיקה וצריך לאבק אותם קצת באבקת סידן 'קאלצי-פוס'. מגדלי ציפורים רבים מחשיבים את תולעי השעווה עם הציפוי הרך שלהם כהכרחיים. כמעט כל רכי המקור, וגם המון אוכלי זרעים, יקבלו לבסוף את המעדן העסיסי הזה הישר מהיד. הם מזון חשוב לגידול גוזלים להמון מינים, ובגידול מינים נדירים תולעי השעווה נחשבים כמזון חובה.  ניתן לקרוא בקישור זה מידע נוסף על גידול תולעי שעווה.


צרצרים הם תמורה מעולה לכסף שלך, ומהווים מזון מעולה לגוזלים. אולם הם מהר מאוד מתפזרים לכל עבר בוולייר גדול. יש שלוש דרכים להתגבר על הבעיה הזו, אך בכל מקרה אל תשכח לאבק אותם באבקת הסידן שהוזכרה לעיל לפני ההגשה לציפורים.

·          שים את הצרצרים במכל סגור לכמה דקות במקרר הביתי שלך בכדי לשתק אותם באופן זמני.

·          שים אותם בוולייר בכלי עמוק מספיק כך שהם לא יוכלו לברוח. רכי מקור קטנים ילמדו לתפוס את החרקים מהמכל. בכל מכל שתבחר לשים את הצרצרים, חשוב להכיר לציפורים את המיכל לפני הריבוי ולפתות אותם אליו עם כמה צרצרים.

·          הקפא את הצרצרים, והפשיר כמה מהם בכל יום לטמפרטורת החדר לפני שאתה מגיש אותם לציפורים.

ארבה מצוין למינים רבים של ציפורים במהלך עונת הריבוי, במיוחד למינים המתבססים בתזונתם על חרקים. ארבה גדול מתאים לעורביים  כגון הקיכלי שמאכיל את צאצאיו בהם ומספק להם תחליף תזונתי חיובי למזון גוזלים.

זבוב הפירות הוא חיוני בכל השנה לקוליבריים, צופיות והאניקריפר. לכל אחד שהצטרך מידי פעם לטפל בבעיית פטריות בציפורים יעריך את היתרון בשימוש בזבובי פירות מתורבתים מאשר באלו הגדלים בצלחת נבגים על פירות רקובים. פשוט הגש את המתורבתים שלך באיזור ההאכלה וצפה במופע! לאחר זמן מה החלף את המכסה ושים אותו במקום חמים בכדי לאפשר לזבובים להתחדש.
www.livefoodsdirect.co.uk

     

 


 

זו יכולה להיות המודעה שלך

   


 דף הבית ] למעלה ] עמותת מגדלי הפינקים ] משפחת הפינקים ] הזברה פינק ] אינדקס המגדלים ] מחירון הפינקים ] קישורים ] פורומים חיצוניים ] הדואר שלי ] תנאי השימוש באתר ]

שלח דואר ל-webmaster@ifinch.org עם הערות והצעות.
כל הזכויות שמורות © 2006 עמותת מגדלי הפינקים
עדכון אחרון: 10/17/08