מגדלי הפינקים

 


 

 

 

הסיפור שלי יכול להיות הסיפור שלך

ניכתב על ידי וויליאם ניבן (William Niven)

תורגם על ידי תומר ג.

כל הזכויות שמורות ©

 

ישנם זמנים בהם אני עוצר לרגע לחשוב על אירועי חיי. אני חושב על כל מה שעשיתי, כל מה שקרה לי וכל מה שטרם הסתיים. קצין בצבא, עסק שהיה בבעלותי, קריירה כטייס בחברת תעופה סדיר וקבלת רישיון כפסיכוטראפיסט היו כולם חלק מחיי בפרק זה או אחר, אבל תמיד ליוותה אותי אהבתי לציפורים. זה התחיל לפני למעלה מעשרים שנה; אולי יותר שנים משברצוני לזכור. הייתי בארוחת ערב משפחתית וסיפרתי לכולם שאני זקוק לחיית מחמד כלשהי להשלים את חיי. גיסתי, שעבדה בחנות חיות באותו זמן, הפתיעה אותי למחרת עם שישה פינקים קטנים. היא הסבירה על הציפורים בקצרה, נתנה לי ספר על "גידול ומזון", ועזבה. למרות שלא ידעתי זאת באותו זמן, דלתות גדולות עמדו להיפתח בפני, אולי עצם הכיוון של חיי עמד להתחיל.

אני זוכר שישבתי בלילה ההוא והסתכלתי בציפורים. כאשר חיפשתי אותן בספר שלי, גיליתי שהן זברה פינקים. התפעלתי מהצבע שלהן, כיצד הן נעו, וכל דבר אחר שיכולתי להבחין בהם. רומן האהבה החל. לא עבר זמן רב בטרם רכשתי ספרים נוספים, מזונות שונים, כלוב נוסף ועוד זברות. נתתי לציפורים שלי שמות ולמדתי את ה"אישיות" השונה של כל אחת. ואז היו עוד ספרים, עוד כלובים, עוד ציפורים, ועוד כל דבר "ציפורי". התמכרתי; אולי באותה דרך בה רבים מכם החלו את הקריירה שלהם.

במהלך השנים גידלתי כל מיני סוגים של פינקים, קנרים, קוקטיילים ותוכים קטנים. ביצעתי ניסויים נירחבים בתערובות שונות של זרעים, תערובות תוספים ותרופות שונות לטיפול בציפורים חולות ופצועות. אין לי כל ספק שניסיתי כל מוצר בשוק הרלוונטי לתזונת ציפורים. בניתי את הנוסחא שלי לתוסף ויטמינים לציפורים לפני שנים רבות, והמשכתי ועידנתי אותו מאז. אני מתעניין מאוד באופן אישי מה עובד טוב אצל ציפורים לשיפור התזונה והבריאות, ומשתמש בתוספים שלי בלבד לצורך הטיפול בציפורים. אין כל הפתעה בכך שנושא זה מעניין אותי, היות ואבי קיבל את הדוקטורט שלו בהנדסת מזון מאוניברסיטת קורנל, ושימש כדירקטור למחקר מדעי בחברת "דל מונט" במשך שנים רבות. דיונים בענייני תזונה היו נפוצים כאשר גדלתי בביתי, ואבי לימד אותי כיצד לבנות את הנוסחא לויטמינים/תוספים שלי כאשר הייתי בן עשרה. אני הכנתי, ולקחתי מדי בוקר, את תוסף ה"ויטמינים/מינרלים/חומצות אמינו/עשבים" שלי במשך שנים רבות, ואני חייב לדווח שאני מרגיש בסדר גמור.

לפני מספר שנים דיברתי עם חבר מגדל שגידל גולדנים. הוא המשיך וסיפר לי כמה קשה לגדל אותם בשבי, כמה הם רגישים, ושהם אינם מוערכים כראוי בגלל הקשיים הכרוכים בגידולם. קניתי ממנו ארבעה גולדנים באותו יום, וגידלתי בהצלחה דורות רבים מאז ועד היום, כאשר ברשותי יש כ-200 גולדנים בכל זמן. בסופו של דבר, היחסים שלי עם הליידי גולדיאן הפכו אקסקלוסיביים, והגדירו את חלקי בקהילת המגדלים. הלהקה שלי מכילה נורמליים וצבעים - צהובים, כחולים וכסופים. גידלתי גולדנים בביתי במשך שנים רבות, אך המקום לא הספיק לי. בזמן כל שהוא, חדר האוכל שלי, המרתף וחדרי השינה היו כולם מלאים בכלובים. עלה בדעתי שאני זקוק לחלל גדול יותר, אולי בניין, לגדל את הציפורים שלי.

לפני שלוש שנים החלה העבודה על בית גידול בן 180 מטר רבוע, הבנוי בצמוד לביתי, לשכן ולגדל גולדנים. רציתי שבית הגידול יהיה משהוא מיוחד מאוד, ושונה מכל בית גידול שנבנה מעולם. אני משקיע זמן רב בדאגה לגולדנים שלי, ורציתי שהמבנה יספק לא רק סביבת מחייה שתתאים לצרכי הגולדנים, אלא גם יצמצם את הזמן שיש להשקיע בטיפול בהם.

לפני כשנים עשר חודשים, התחלתי להעביר את הציפורים שלי לביתן החדש. אני נרגש מאוד. בית הגידול הוא אחד ויחיד מסוגו. בקרת הסביבה וכל העזרים הדרושים להאכיל, לשטוף, להשקות ולרבות את הגולדיאנים חיצוניים לכלובי התעופה. אני ניכנס לכלובי התעופה רק לעיתים רחוקות, וניראה לי שגם הציפורים מעדיפות זאת כך. הנה איך זה עובד:

גודל המבנה הוא 180 מטר רבוע, והוא כולל שישה עשר כלובי תעופה בגודל 2.4 מטר על 2.1 מטר על 1.5 מטר. כל כלוב תעופה מאכלס ארבעה עד 10 זוגות מתרבים של גולדנים. בצד המרוחק של המבנה יש חדר בגודל 3 מטר על 3.6 מטר המשמש לכלובי ריבוי בזוגות. כאשר אתה ניכנס למבנה אתה דורך לתוך חדר "הכנה", המצויד במזגן ואיבזור מטבח מלא. כאן אני מכין את הארוחות היומיות, מטפל בחולים או הפצועים, ובאופן כללי מנהל את בית הגידול. כל הארוחות, תוספים, וציוד ממוקמים על עגלה אשר אני "דוחף במעבר". באופן זה הטיפול והדאגה לציפורים קלים הרבה יותר קלים מאשר בכלובים בודדים.

 

איכות האוויר - יש שמונה מטהרי אווירי מתוצרת Oreck הממוקמים ברחבי המתקן. מטהרים אלה ממחזרים את כל האוויר במבנה מדי 20 דקות לערך.

שוטפי ריצפה אוטומטיים - זה הפריט שאני הכי אוהב. בכל כלוב תעופה יש כ-50 מתזים הממוקמים בתוך בליטות אלומיניום מרובעות בצידי כלוב התעופה. מתזים אלה מחוברים למערכת אוטומטית הפותחת וסוגרת אותם בתדירות הרצויה, ושוטפים את ריצפת הבטון. תדירות השטיפה נקבעת לפי כמות הציפורים הנמצאות בכלוב התעופה. מקלות עמידה, קופסאות קינון, מאכילים וכו' כולם ממוקמים באופן אסטרטגי כך שהלשלשת נופלת רק על הרצפה ורוב כלובי התעופה מנוקים אוטומטית פעם ביום.

תאורה - לכל כלוב תעופה יש חלון שמש בגודל 60 ס"מ על 120 ס"מ מלמעלה לתאורה טבעית, כמו גם שתי מנורות נאון בעלות ספקטרום מלא. כל התקני התאורה מחוברים לטיימר מרכזי כך שאני יכול לקבוע את משך התאורה היומי.

חימום - בחרתי לחמם את המבנה בעזרת מחמים חשמליים ניידים. אני לא בטוח בנוגע לנשואי הבטיחות הקשורים למחממי גז באזורי גידול ציפורים, ובכל מיקרה מצאתי שהתקני החימום הניידים מאפשרים לי יותר גמישות. את המחממים הניידים ניתן לתכנת לעבוד רק כאשר הטמפרטורה יורדת מתחת לרמה מסוימת, ומאחר שהבית מצויד בפנלי שמש חשמליים על הגג, חימום בחשמל חסכוני יותר מאמצעי חימום אחרים.

מאכילי זרעים - מאחר ומערכת שטיפת הרצפה מתרוקנת לתוך מערכת הניקוז של הבית, היה חיוני למצוא דרך להאכיל את הציפורים מבלי שהקליפות יפלו על הרצפה. קליפות זרעים יסתמו בסופו של דבר את בור הספיגה וצינורות הספיגה (הערה: מדובר על בורות ספיגה במקום שאין בו מערכת ביוב מרכזית ת.ג.). מאכילי זרעים המאפשרים לעשרים ציפורים לאכול בו זמנית יוצרו בזמנו מלוחות פלקסיגלס עם מערכת שהבטיחה שהקליפות הריקות יפלו למגש גדול הממוקם מתחת למאכיל. המגשים מרוקנים באופן סדיר. על הציפורים למעשה לעוף לתוך חדר הקטן על מנת לקבל את הזרעים שלהן. המערכת דומה למערכות המסחריות, רק גדולה הרבה יותר. המערכת פועלת נהדר, ועם עשרים ציפורים בחדר אחד, אף לא קליפה ריקה אחת נופלת לרצפה.

מזון רך - כל כלוב תעופה מצויד בדלת, אשר כאשר נפתחת מאפשרת לי  לשים איזה סוג של מזון שאינו זרעים במאכיל עבור הציפורים. ניתן להוציא את מגשי ההאכלה לצורך ניקוי מחוץ לכלוב התעופה.

מקלחות ציפורים - כל כלוב תעופה מצויד במתקן למקלחת, אשר ניתן למילוי מחוץ לכלוב. ניתן להוריד כך מקלחת ולסגור דלת קטנה אחריה, לצורך ניקוי.

מי שתייה - כל כלוב תעופה מצויד בשני בקבוקי שתייה גדולים של Lixit עבור שתייה לציפורים. אני מעדיף ללמד את הציפורים שלי לשתות מבקבוקים אלה, מכיוון שהמים נשארים נקיים הרבה יותר ולציפורים אין אפשרות להתרחץ במי השתייה שלהן. בדרך כלל אני מחליף את המים מדי יומיים שלושה, או לעיתים קרובות יותר כאשר אני מוסיף תוספים או תרופות (הערה - כמובן שניתן לשפר כאן על ידי הוספת מערכת שתייה אוטומטית מבוססת דיזות, אשר לא דורשת תחזוקה מדי כה הדוקה ת.ג.).

 קופסאות קינון - גם סידור זה הוא בין האהובים עלי. בתוך החלק הפנימי של כלוב התעופה, בצד אחד יש מספר מקלות עמידה המובילים לחורים בקיר. החורים נראים כאילו הם מובילים לשום מקום, אך למעשה הם בנויים כמו קופסאות קינון מסחריות לגולדנים. כאשר הגולדנים חוקרים את החורים, הם מגלים כי הם מובילים למקל עמידה נוסף בתוך הקיר, ועד לקיר נוסף עם חור בתוכו. מאחורי חור אחרון זה נמצאת קופסת הקינון עצמה. כאשר הגולדנים מקננים, הציפורים בתוך הקן אינן יכולות לראות את הציפורים בחוץ, והציפורים מחוץ לקן אינן יכולות לראות מה קורה בתוכו. הזכרים בדרך כלל עומדים על מקל העמידה החיצוני, בחסות עלים של צמחייה מלאכותית. הגולדנים מתרבים בחופשיות בסביבה זו, ומרגישים בטוחים מאוד בקן. רק לעיתים נדירות אני ניזקק להעביר ביצה או גוזל לאימוץ, ומעולם לא ניזרק לי גוזל מהקן. כמובן שקופסאות הקינון הן למעשה חיצוניות לכלוב התעופה ובעלי מכסה בחלקם העליון המאפשר גישה לתכולת הקן. ישנם עשרה אתרי קינון לכל כלוב תעופה, והקופסאות בנויות לפי הזמנה להתאים למערכת.

חומר קינון - כל כלוב תעופה מצויד בקופסא גדולה המלאה בחומר קינון. הקופסא למעשה חיצונית לכלוב התעופה ואני מחדש או מחליף את חומר הקינון כרצוני. לאחר ניסיונות רבים, רבים מאוד, הגעתי לכך שאני משתמש בקש בלבד. הקש זמין ללא כל בעיה, מתקבל על ידי הציפורים, ומשמש לבניית קינים בצורות מצורות שונות. החיסרון היחיד של שיטה זו הוא שמכיוון שחומר קינון זמין תמיד לציפורים, מספר זוגות בעלי יוזמה תמיד בוחרים את קופסת חומר הקינון כמקום לבנות את הקן שלהם. זה קרה מספר פעמים בעבר, ולכן עלי להיות תמיד זהיר כאשר אני פותח את הקופסא.

מוזיקה - הניסוי הבא שלי הוא לספק לגולדנים מוזיקה שקטה במהלך שעות היום. אני עובד על כך.

ניהול כלובי הריבוי הוא קונוונציונאלי מאוד. זוגות גולדנים מאוכלסים בכלובי ריבוי ומקבלים מזון, שתייה, וכל שאר התוספים והאמצעים כמו בכל חדר ריבוי. אני מבזבז שעות רבות בניקוי ותחזוקת הכלובים בחדר זה בהקשיבי למערכת שטיפת הרצפה האוטומטית העוברת את החדרים במסדרון. האם מישהו יבנה בבקשה כלוב המסוגל לנקות את עצמו?

 המתקן יצר עניין מסוים בקרב המועדונים המקומיים. הדרכתי מספר "סיורים" למועדונים מקומיים אשר באו לראות את המתקן וכיצד הוא עובד. כולם זוכים לספר סיפורי ציפורים, וזה תורם ליצירת קהילה נהדרת. אני אסיר תודה על הזדמנויות אלה.

בהסתכלי אחורה אני נדהם כיצד שש זברות שינו את חיי. אני חושב שזה משעשע לזכור כיצד כל הנקודות מקושרות לאורך חיינו. לכולנו יש סיפורים לספר. זה הכול חלק מלהיות כאן ולחיות את החיים שיצרנו. זה היה סיפורי ותודה על הקשבתכם.

 

זו יכולה להיות המודעה שלך

   


 

שלח דואר ל-webmaster@ifinch.org עם הערות והצעות.
כל הזכויות שמורות © 2006 עמותת מגדלי הפינקים
עדכון אחרון: 10/17/08