דף הבית למעלה מערכת הפורומים גלרייה כתוב אלינו מפת האתר חיפוש English

  מגדלי הפינקים

חזה זהב לחי תפוז אוזניים אדומות סט. הלנה / ווקסביל מצוי סנגל לבנדר פיטיליה כנפי ארגמן כנפי ארגמן אדום פנים קורדון בלו לחיים שחורות מלבה אוזניים סגולות גרנדיר סגול פיטר טווינספוט טווינספוט חום מניקין ברונזה מקור כסף ראש פנינה גרון שחוט ראש אדום מניקין גב ערמון מניקין שחור ולבן אורג נפולאון אורג כתום Whydah - גן עדן Indigobird - קומבסו מזמר ירוק/מוזמביק מזמר אפור

לחי תפוז

 


 

 

שם עברי:

לחי תפוז

שם באנגלית:

Orange cheeked waxbill

שם מדעי:

Estrilda melpoda

גודל:

10 ס"מ

תוחלת חיים:

 

מזון:

תערובת זרעים לפינקים, מזון ביצים, זרעים מושרים ומונבטים,  מים מסוננים

מגורים:

כלובים גדולים עם צמחיה, גודל מינימאלי 60X35X40 ס"מ.

תיאור:

 

מקורו של לחי התפוז במערב אפריקה. הוא חי בערבות פתוחות עם מעט עצים או שיחים בקרבת נתיבי מים. ניתן למצוא אותו גם בשטחים מעובדים וגינות. המין הוחדר בהצלחה (???) גם לפוארטו-ריקו והוואי. הם חיים בקבוצות משפחתיות קטנות או בלהקות של 30 ציפורים ויותר.

ניתן להרבות את לחי התפוז בכלובי תעופה מעורבים או בזוגות, על אף שבזוגות ההצלחה בריבוי גבוהה יותר. הם ציפורים חששניות מאוד, שדורשות כיסוי חלקי של הכלוב בצמחייה על מנת לספק להן מקומות מסתור. בכלובים מעורבים לחי התפוז ילחמו קשות בינם על בני זוג ומקומות קינון, ואף יתקיפו זנים גדולים מהם.

כמו ברוב סוגי ה-Estrilda המופע של הזכרים והנקבות במין זה כמעט זהה. לא קיימת דרך ודאית להבדיל בין הזכרים לנקבות. הדרך היחידה היא להמתין לשירה בזכר ולביצים בנקבה. יש שטוענים כי האפור בצווארם של הזכרים גדול ובהיר יותר, אחרים טוענים שהכתם הכתום בלחיים של הזכרים גדול וחזק יותר. בפועל השונות הטבעית של סימנים אלו גדולה מהשוני בין המינים ולכן שיטות אלה אינן אמינות.

לחי התפוז ייהנו מתערובת זרעים איכותית לפינקים. המזון מורכב ברובו מזרעים קטנים, אשר הם נהנים לאכול מהקרקע או ישרות מהאשבול. הם נתלים מהאשבול ורוכלים את הזרעים הירוקים והבשלים, לעיתים קרובות כאשר הם תלויים הפוך. בזמן הריבוי חיונית גם מתוספת של חרקים קטנים כמו טרמיטים, כנימות ויתושים. במהלך השבוע הראשון לחייהם הגוזלים ניזונים אך ורק ממזון חי.

לחי התפוז דורשים מרחב תעופה רב ומתאימים לגידול בכלובי תעופה גדולים. ניתן לערב אותם עם סוגים נוספים בגודל וטמפרמנט דומים, אך הם יתרבו טוב יותר ללא מינים נוספים. רצוי מאוד לדאוג לכיסוי עשבים על הרצפה, ולהשאיר אדמה חשופה לאמבטיות חול. הציפור עמידה מאוד ותתרבה בהצלחה כל עוד מגנים בפני רוח ושומרים על טמפרטורה מעל 12 מעלות.

לחי התפוז יקננו בהצלחה בקופסאות הטלה חצי פתוחות או סלסילות קש (למרות שאלו אינן מומלצות עקב הסכנה של תפיסת הציפורניים). לעיתים קרובות הם יעדיפו לבנות לבדם קן סמוך לאדמה. הקן כדורי ועשוי מעשב, עם איזור קינון לזכר למעלה. לחי התפוז הינם "דוגרים קלים" ויברחו מהקן בהפרעה הקטנה ביותר, לכן חשוב להמעיט בפעילות בחדר הגידול בזמן הדגירה. ההטלה כוללת 4-8 ביצים. הדגירה נמשכת 12-14 יום. מיד לאחר הבקיעה ההורים יתחילו לחפש חרקים על ריצפת הכלוב, ויש לספק כמה שיותר מזון חי. תולעי קמח מיד לאחר הנשלה ותולעים לבנות הן מזון מועדף, אך חלקם יקבלו גם זבובי פירות ותולעי שעווה. במהלך השבוע הראשון לחייהם הגוזלים ניזונים אך ורק ממזון חי. הגוזלים פורחים מהקן לאחר 21 יום, ונגמלים לאחר 21 יום נוספים. חשוב לשים לב שכמו ציפורים אחרות מאזורים טרופיים, הבוגרים מפסיקים לדגור על הגוזלים לאחר ימים בודדים (כ-4 ימים), ובמקרה של טמפרטורות לילה נמוכות הגוזלים עלולים למות.

לאחר שהחלו להתרבות, לחי התפוז ימשיכו בקלות להטלות נוספות.

 

מאמרים:

 

 

זו יכולה להיות המודעה שלך

   


 דף הבית ] למעלה ] עמותת מגדלי הפינקים ] משפחת הפינקים ] הזברה פינק ] מאמרים וחומר נוסף ] אינדקס המגדלים ] מחירון הפינקים ] קישורים ] פורומים חיצוניים ] הדואר שלי ] תנאי השימוש באתר ]

שלח דואר ל-webmaster@ifinch.org עם הערות והצעות.
כל הזכויות שמורות © 2006 עמותת מגדלי הפינקים
עדכון אחרון: 10/17/08