דף הבית למעלה מערכת הפורומים גלרייה כתוב אלינו מפת האתר חיפוש English

  מגדלי הפינקים

חזה זהב לחי תפוז אוזניים אדומות סט. הלנה / ווקסביל מצוי סנגל לבנדר פיטיליה כנפי ארגמן כנפי ארגמן אדום פנים קורדון בלו לחיים שחורות מלבה אוזניים סגולות גרנדיר סגול פיטר טווינספוט טווינספוט חום מניקין ברונזה מקור כסף ראש פנינה גרון שחוט ראש אדום מניקין גב ערמון מניקין שחור ולבן אורג נפולאון אורג כתום Whydah - גן עדן Indigobird - קומבסו מזמר ירוק/מוזמביק מזמר אפור

אורג כתום

 


 

 

שם עברי:

אורג כתום, אורג אדום

שם באנגלית:

Orange Bishop, Orange Weaver, Red Bishop, Red Weaver

שם מדעי:

Ploceus aurantius

גודל:

12 ס"מ, 20-22 גרם

תוחלת חיים:

7-12 שנה ויותר

מזון:

תערובת זרעים לפינקים, מזון ביצים, זרעים מושרים ומונבטים, מזון מהחי, מים מסוננים

מגורים:

כלוב מלבני, מינימום  100X35X40 ס"מ. לריבוי נדרשים כלובי תעופה גדולים 200X100X200 בעלי צמחייה.

תיאור:

 

מקורו של האורג הכתום במצפון מערב ומזרח אפריקה, מדרום לסהרה. ניתן למצוא אותו בסוואנות פתוחות, עם סבכי שיחים גבוהים ועצים.

האורג הכתום דימורפי בעונת הרבייה, וקל מאוד להבחין בין הזכר לנקבה לפי צבעיו המבריקים. בשאר השנה האורג הכתום מונומורפי כאשר לזכר ולנקבה צבע וצורה דומים מאוד.

הטוב ביותר לגדל אורגי הכתום בכלובי תעופה מרווחים עם צמחייה. כמו רוב מיני האורגים הם טריטוריאליים מאוד בעונת הריבוי, ועשויים לתקוף זכרים אחרים החודרים לשטח שלהם או מתקרבים לקינים שלהם. בדרך כלל מומלץ לשמור זכר אחד עם 3-4 נקבות להשגת תוצאות אופטימאליות. מגדלים רבים ממליצים להחזיק לפחות שני זכרים עם ארבע נקבות לפחות, כדי לעודד את הכניסה לריבוי. האורג הכתום הן ציפורים עמידות, ויסתדרו היטב במזג אוויר ממוזג, בתנאי שמקפידים להשאיר להם אזורים מוצלים לימים החמים. הם אוהבים לאכול מהרצפה, ולכן שמירה על ניקיון היא קריטית. 

המזון הבסיסי  הוא תערובת זרעים איכותית לפינקים, מעורבת עם זרעי קנרית. הם ייהנו מתוספת מזון רך, עלים ירוקים, ירקות וזרעים מושרים ומונבטים, ומעט מזון מן החי. בימים הראשונים של האכלת הגוזלים צורך במזון חי. כמו לכל הפינקים חשוב לספק גישה לקליפת ביצה מרוסקת, עצם דיונון (סבידה) וצדפים מרוסקים לקבלת סידן.

הזכרים של האורג הכתום טריטוריאליים מאוד בעונת הריבוי, לכן מומלץ להחזיק זוג יחיד בכלוב. לכל זכר מומלץ להחזיק 3-4 נקבות. למרות זאת יש מגדלים על קבלת תוצאות מיטביות בכלובי תעופה גדולים מאוד עם צמחייה בהם החזיקו יותר מזכר אחד עם כ3-4 נקבות לכל זכר. הם מדווחים כי התחרות בין הזכרים מעודדת את הציפורים להתרבות. התקררות מזג האוויר, גשם וריבוי מזון מן החי יסייעו להכניס אותם לרבייה. כשמם כן הן, האורגים הזכרים בונים קינים המורכבים ממאות עשבים שהם חותכים וקורעים, ואורגים אותם אחד לתוך השני, לקבלת הצורות האופייניות לכל מין. הקן בדרך כלל תלוי בקצה ענף או גבעול. הם מטילים 2-3 ביצים, עליהן דוגרת הנקבה לבד, שעוזבת את הקן רק כדי לאכול. הגוזלים בוקעים לאחר כ-13 יום. גידול הגוזלים נעשה גם הוא על ידי הנקבה בלבד. בתקופה זו יש צורך במזון חי רב - לרוות של נמלים וטרמיטים, תולעי קמח ועוד. מומלץ להתחיל לספק את המזון החי מספר ימים לפני הבקיעה למנוע נטישת הגוזלים על ידי האם. הגוזלים פורחים מהקן לאחר כ-14-15 יום, ויגמלו לאחר 4-5 שבועות נוספים. הזכרים ימשיכו ויבנו קינים, עד ארבעה מחזורים לשנה, ויחדלו עם התחממות מזג האוויר. בדרך כלל אין בעיה להשאיר את הגוזלים שנגמלו עם ההורים עד סוף העונה.

 

מאמרים:

 
לקריאה נוספת:

http://www.finchsociety.org/fsa/bob/Bob.htm

http://www.honoluluzoo.org/red_or_orange_bishop_weaver.htm

http://www.nfss.org/Articles/Article/OWeaver1.html

http://www.camacdonald.com/birding/Sampler7aWeaverbirds.htm

 

 

 

זו יכולה להיות המודעה שלך

   


 דף הבית ] למעלה ] עמותת מגדלי הפינקים ] משפחת הפינקים ] הזברה פינק ] מאמרים וחומר נוסף ] אינדקס המגדלים ] מחירון הפינקים ] קישורים ] פורומים חיצוניים ] הדואר שלי ] תנאי השימוש באתר ]

שלח דואר ל-webmaster@ifinch.org עם הערות והצעות.
כל הזכויות שמורות © 2006 עמותת מגדלי הפינקים
עדכון אחרון: 10/17/08