דף הבית למעלה מערכת הפורומים גלרייה כתוב אלינו מפת האתר חיפוש English

  מגדלי הפינקים

גראסים פרסון פינק מאסקד פינק זברה פינק גולדיאן פני ינשוף סטאר פינק פינק מצויר פינק הארגמן חזה ערמון דיאמונד צ'רי פיקטורלה

פיקטורלה

 


 

 

שם עברי:

פיקטורלה

שם באנגלית:

Pictorella finch, Pictorella Munia, Pictorella Mannikin, White breasted finch, Pectoral Finch

שם מדעי:

Lonchura pectoralis
 

עמידות:

רגיש למדי

גודל:

11-12 ס"מ

ריבוי:

קשה

תוחלת חיים:

6 שנים

התאמה:

מין שלו, ניתן לעירוב עם מינים נוספים

מזון:

תערובת זרעים לפינקים, מזון ביצים, זרעים מושרים ומונבטים,  מים מסוננים

מגורים:

כלובי תעופה גדולים, גודל מינימאלי מומלץ 120X35X40 ס"מ. 

תיאור:

 

הפיקטורלה נדירה בגידול, וייחודית בין הפינקים האוסטרליים. בטבע המספרים שלהן פוחתים והן על סף הכניסה למינים הנתונים בסכנת הכחדה.

מקור:

אוסטרליה.

אזור תפוצה:

צפון אוסטרליה.

סביבה טבעית:

אזורים צחיחים עם כמות גשם מועטה, ערבות עם עשב ושיחי אקציה. הפיקטורלות נודדים מטבעם. מחוץ לעונת הריבוי ניתן למצוא אותם בלהקות גדולות, בעוד שבעונת הריבוי יהיו בדרך כלל בזוגות בודדים או להקות קטנות של עד 12 פרטים.

אופי:

הפיקטורלה הוא פינק שלו מאוד המתאים מאוד לכלובי תעופה מעורבים. בדרך כלל יתעסקו בענייניהם ולא יטרידו פינקים אחרים, ולעיתים קרובות יפתחו יחסי קירבה עם המגדל. הפיקטורלה אוהבים לבלות חלק ניכר מזמנם על הקרקע, ולכן חשוב מאוד להקפיד על ריצפה יבשה, ולתלע אותם באופן סדיר.

תיאור פיזי:

ניתן לראות בתמונות.

הפרדה בין המינים:

הדרך הקלה ביותר להפרדה בין הזכרים לנקבות היא צבע החזה. לשני המינים יש פס על החזה המנוקד בנקודות לבנות. בזכר פס זה מנומר בלבן, כאשר הנקודות עולות אחת על השנייה ויוצרות קווים, בעוד שבנקבה הנקודות מופרדות בצורה ברורה יותר. הצבע השחור על פני הציפור כהה יותר בזכרים מאשר בנקבות.

שירה:

השירה של הזכר שני טונים בסיסיים, לא מרשימה.

מזון:

הפיקטורלה יסתדרו היטב עם תערובת זרעים איכותית לפינקים. זרעים מושרים ומונבטים, וזרעי חלב (זרעים שטרם הבשילו) מומלצים מאוד. סידן בצורה של קליפות ביצה מבושלות וטחונות, צדפות גרוסות ועצם דיונון צריך להיות זמין תמיד.

הפיקטורלה דורשים גם תוספות של מזון חי: תולעי קמח, טרמיטים (נמלים לבנות), רימות זבובים, זחלי יתושים כולם יאכלו. למרות שמזון חי אינו חובה מחוץ לעונת הריבוי, הרי במהלך הריבוי הוא חיוני. יש קשר הדוק בין ההצלחה בריבוי לבין כמות ומגוון המזון החי המסופק. 

 

הרגלים:

הפיקטורלה נאמנים מאוד לבני זוגם ולא ישמחו להחליף בן זוג.

תנאי גידול:

הפיקטורלה אינם מתאימים במיוחד לגידול בארונות גידול, ודורשים כלובי תעופה גדולים מאוד (מעל 3 מטר אורך, ועדיף יותר) - עדיף כאלו עם צמחייה בתוכם.  ניתן לגדל אותם בזוגות או בלהקה.

עונת הריבוי:

בטבע (אוסטרליה - שם העונות הפוכות מחצי הכדור הצפוני) מתחילה באביב ונמשכת במהלך החודשים החמים, ונחלשת במהלך החודשים הקרים. בשבי יכולים להתרבות במהלך כל השנה, אם כי מומלץ להימנע מכך (ראה בעצות לריבוי).

עצות לריבוי:

הפיקטורלה נחשבים קשים לריבוי, ודורשים מזון חי רב. חשוב לשים לב כי לגרום להם להיכנס לקן ולהטיל ביצים, ולגרום להם לגדל את הגוזלים, יכולים לעיתים להיות שני דברים שונים לחלוטין. הפיקטורלה לא יבנו קן, אלא אם יקבלו מזון חי לפחות פעמיים עד שלוש בשבוע. גם לאחר מכן הם יזרקו לעיתים קרובות את הגוזלים, אפילו בנוכחות מזון חי מספיק. עקב הצורך במתן מזון חי, יש צורך בהכנות מיוחדות אם רוצים להעביר אותם לאימוץ על ידי בנגלזים. 

ניתן להרבות את הפיקטורלה מגיל 9 חודשים. עונת הריבוי שלהן היא בחודשים החמים של השנה, ובדרך כלל יאטו לקראת החודשים הקרים. עדיף לא לרבות אותם בחורף מכיוון שהצעירים הפורחים מן הקן יבלו כשבוע על ריצפת הכלוב, ורגישים מאוד לקור בימים אלו. יש לספק להם חומרי קינון, כאשר חומר הקינון המועדף הוא תערובת של עשבים גסים ועדינים. מתן חומר קינון רב הכולל עשב גס יכול לסייע בלהכניס אותם לריבוי. בדרך כלל הם יבנו את הקן לבד ולא בקופסת קינון. הקן בצורת כדור סגור ובקוטר של כ-15 ס"מ ובנוי בגובה כלשהו מפני האדמה ועד כ-2 מטר. מבנה הקן רופף מעט, ותוך הקן אינו מרופד.

טקס החיזור של הפיקטורלה ייחודי. הוא נערך על הקרקע. שני בני הזוג מנקרים בקרקע, ולאחר מקן מרימים חפצים שונים רק כדי לזרוק אותן מייד. לאחר מכן הזכר מרים חפץ כלשהו, ובמקור מופנה לשמיים מנפח את הנוצות ופותח בריקוד. הוא פורס את נוצת הזנב, וגורר אותן על הקרקע בעודו רוקד מול הנקבה.הריקוד שלו ייקח אותו מצד לצד של הנקבה, ולעיתים סביבה. בסוף יעמד לצד הנקבה, שתתחיל לנענע את זנבה כשהיא מוכנה. ההזדווגות מתבצעת כמעט מיידית, ולוקחת זמן קצר מאוד.

הפיקטורלה רגישים מאוד להפרעות, ובסבירות גבוה כל הפרעה תוביל לסיום הדגירה. ההטלה כוללת 4-6 ביצים, והנקבה תדגור רוב הזמן. הזכר יסייע מדי פעם בשעות היום, אך הנקבה תדגור לבד בלילה. הדגירה נמשכת 13-14 יום. הגוזלים פורחים מהקן לאחר 21 יום, ונגמלים לאחר 21 יום נוספים. במקרה של הפרעה סמוך לפריחה מהקן יש חשש שהגוזלים ינטשו את הקן, ויהיה קשה להחזיר אותם לשם. מומלץ להשאיר את הגוזלים עם ההורים לפחות למשך 4 שבועות.

 

תמונות ומאמרים:

אם אתה מגדל מין זה, אתה מוזמן לספק תמונות ומאמרים מקוריים מפרי עטך, כל הקרדיט יינתן לך.

מוטציות:

  • אין מוטציות ידועות

 

מאמרים וחומר נוסף:

http://www.finchsociety.org/fsa/picts/pict.htm

http://www.geocities.com/craigsfinches/Pictorellas.html

 

זו יכולה להיות המודעה שלך

   


 דף הבית ] למעלה ] עמותת מגדלי הפינקים ] משפחת הפינקים ] הזברה פינק ] מאמרים וחומר נוסף ] אינדקס המגדלים ] מחירון הפינקים ] קישורים ] פורומים חיצוניים ] הדואר שלי ] תנאי השימוש באתר ]

שלח דואר ל-webmaster@ifinch.org עם הערות והצעות.
כל הזכויות שמורות © 2006 עמותת מגדלי הפינקים
עדכון אחרון: 10/17/08