דף הבית למעלה מערכת הפורומים גלרייה כתוב אלינו מפת האתר חיפוש English

  מגדלי הפינקים

גידול ציפורים מאמרים רפואיים ספרים וכתבי עת מהגיגיו של ד"ר אבבטה יסודות הגנטיקה בגולדנים הצילו את הגולדיאן - חלק א הצילו את הגולדיאן - חלק ב הטיפול והריבוי בפינק המצויר קורדון בלו כחול כיפה הריבוי של הקורדון-בלו כיפה כחולה מחזור הגידול בפינקים מזון חי מאת זיגי

הצילו את הגולדיאן - חלק א

 


 

 

 מאמר מאת מרקוס פולארד, אוסטרליה

תמונות מאת מייק פידלר, אוסטרליה

נערך על ידי פטר רינדון, דנמרק

תורגם לעברית על ידי תומר ג., ישראל

כל הזכויות שמורות ©

 

פחות מ-2500 גולדיאנים שרדו בטבע!!!
 


 

אם המספר הזה מזעזע אותך הרי מאמר זה נותן בידך את ההזדמנות לשנות הצהרה מזעזעת זו!

הלהקות הגדולות שתוארו על ידי ג'והן גילברט, אשר אסף בעבור חוקר הטבע ג'והן גולד, הידלדלו למספרים נמוכים כל כך שפינקים מלכותיים אלו נכחדו במרבית השטח שאכלסו בעבר.

למעשה אמירה זו עצמה הייתה המניע העיקרי מאחורי הקמת הקרן להצלת הגולדיאנים. אנו הרגשנו עצב עמוק שאחת מאבני החן היפות ביותר של עולם הציפורים קרובה להכחדה בטבע.

הגולדיאנים הינם בודאי אחד מסוגי הפינקים המוערכים והנחשקים ביותר בכל רחבי העולם, עם מוטציות חדשות הנרשמות מדי שנה. זוהי ציפור המספקת גם לשומרי טהרת הגנטיקה וגם לחובבי המוטציות אתגרים ופוטנציאל לסוגים 'חדשים'. כיצד ייתכן כי ציפור הנפוצה כל כך בשבי כל כך "קרובה לתהום" בסביבת המחיה הטבעית שלה? 

אולי השאלה החריפה יותר צריכה להיות: "מה אתה יכול לעשות כיצד לעזור"?

 

 

 

אני מניח שלפני שנכביר במילים אתה בודאי תוהה מי נמצא מאחורי הקרן להצלת הגולדיאנים עתה כשאתה יודע מדוע היא נוצרה!

המוחות מאחורי הקרן הזו לשיקום הגולדן פינק הם מייק ואליזבת' פידלר ומרקוס פולארד, מגדל ציפורים מטסמניה.

מייק החליט שהוא רוצה להקים גוף שיגייס כספים לכל מכלול הפרויקטים הקשורים לגולדיאנים, ובאותו זמן יחזיר מאת מהאחריות למגדלים מסביב לעולם.

מייק פידלר מוכר היטב לרבים מכם ומגיע במקורו מאנגליה אך גר היום באוסטרליה. הוא גידל גולדיאנים מאז היותו ילד וכתב ספרים על הגולדיאנים ועל הפארוט פינק. הוא מבקר בקביעות באזורים המרוחקים של אוסטרליה מאז 1985 כאשר איתר את הגולדיאן הצעיר הראשון, והיחיד לאותו יום, ו"התמכר"!

 

במהלך שנות ה-90 מייק ואליזבת' פידלר הפכו חברים בקבוצת המחקר של אוניברסיטת ניוקסל וביצעו סקרי שדה רבים ומיפו מספר מוקדי אוכלוסיה של גולדיאנים ברחבי האזור של קימברלי.

תחנת מורנינגטון הישנה (היום מקלט חיות הבר מורנינגטון) נסקרה בשנת 2002 והתגלתה בו אוכלוסיה בריאה יחסית של גולדיאנים התגלתה בו.

בשנת 2003 מייק ואליזבת' פידלר הסכימו לממן את התוכנית לשיקום הגולדיאן פינק של  משמר חיי הבר האוסטרלי (AWC)" וד"ר שרה לג וסטיב מרפי הועסקו לבנות את תוכנית המחקר. היוזמה הנוכחית בונה על יסודות אלה על ידי מתן הזדמנות לחובבי הציפורים בעולם כולו להושיט יד להצלת סמל אהוב זה של עולם גידול הציפורים.

3,120,000 הדונם של מקלט חיי הבר מורנינגטון באזור קימברלי בצפון המערב הרחוק של מערב אוסטרליה מנוהלים ונמצאים בבעלות של משמר חיי הבר האוסטרלים (AWC) אשר בבעלותו שטחים במדינות רבות באוסטרליה, והינו עתה ארגון השימור בעל מימון פרטי הגדול ביותר באוסטרליה.
 

הביולוגים עדיין לא קבעו במלואו מה גורם לירידה של מין זה הפופולארי כל כך בגידול, למרות שהם מאמינים שסביר יותר שקיים קשר למנהגי השריפות המוכוונות ולרעיית הפרות מאשר לכל שאר התיאוריות שהועלו בעבר. מחקר עתידי יחקור זאת עם דגש על שיפור משטר השריפות והרעייה, במיוחד בתקופת הריבוי של הגולדיאנים. 

כך, בשבוע חם ולח, ובאופן מתאים במורנינגטון עצמה, בספטמבר 2005 נוסדה הקרן להצלת הגולדיאנים על מנת להבטיח שכל דרכי המחקר על הגולדיאן פינק יוכלו להיתמך.

עם מעט מאוד דברים בסגנון של "צוות תומך" הקרן מתכוונת להפנות את מירב התרומות לחוקרים ולא לבזבז אותו על תשתית מיותרת.

 

אנו מקווים כי מילים ספורות אלו פורטות על מיתר אצל אנשי הציפורים בעולם כולו ושתחליטו לחפור עמוק על מנת להפוך קרן זו לתורם מרכזי לישועתו של ה-Erythrura gouldiae, הגולדיאן פינק, ובפשטות, בלעדיך תקוותנו תהיה לשווא!

אולי כדאי שנשאיר מספר מילים לאדם שמאחורי הקרן להצלת הגולדיאנים:

"אני מרגיש מחויב לנסות ולהציל את הגולדיאנים. אני בזבזתי מחצית חיי במחקר ולימוד עליהם, ולצפות בגולדיאנים נכחדים בטבע יהיה טראגי. אנו רוצים להציל את הגולדיאנים - כלומר להפוך את תהליך הירידה". מייק פידלר

הקרן להצלת הגולדיאנים זקוקה לעזרתך באופן דחוף!!

 

כפי שניזכר למעלה הגולדיאן פינק נמצא בסכנת הכחדה בסביבתו הטבעית.

בהינתן הטבע המיוחד של מקומם של הגולדיאן פינקים בעולם הגידול, האם לא יהיה זה מגוחך אם ציפור מופלאה זו תיעלם מסביבתה הטבעית?

הסיבות לירידתה בטבע עדיין אינן ברורות, אבל בעזרתך, הקרן להצלת הגולדיאנים יחד עם משמר חיי הבר האוסטרלי וקבוצת מדענים מומחים ימשיכו לפענח את הפאזל על ידי חקירה ומחקר המתבססים על גידול בשבי ובטבע.

מטרתנו היא לא רק לגלות את הגורמים המגבילים אלא להפוך את המגמה ולהחזיר את הגולדיאן למספרים ולשטחים שהיו בעבר.   

ה-AWC רכשה שטח של 7,500,000 דונם באזור קימברלי במערב אוסטרליה - אחד ממעוזי הריבוי האחרונים של הגולדיאן פינק - והיכן שמחקרי שדה מתבצעים בעצם ימים אלה.

אבל, הבעיה היחידה עם מחקרים אקולוגיים בסדר גודל זה, באזורים מרוחקים כל כך, היא שהם יקרים מאוד.

אנו זקוקים לעזרתך בגיוס כספים על מנת להבטיח כי פרויקט זה ימשיך להצליח ולהגן על הכיסים הנותרים של הגולדיאן פינק.

אז תהפוך לתורם, תעודד את הקולגות והחברים שלך לעשות כמוך ולעודד את האגודה המקומית שלך להשתתף באופן פעיל.

 

 

 

 

אנו נמצאים כאן לכל פרק פרק הזמן שיידרש, אך האם הגולדיאן פינק יכול לסמוך עליך בדומה?

מדוע על המגדלים לתרום?

  • המחקר מגלה עובדות מדהימות אשר יסייעו למגדלים לשפר את הגידול והאחזקה של גולדיאנים וציפורים אחרות.  לדוגמא, מדענים עובדים כרגע על תזונה ויהיו מסוגלים בסופו של דבר לספר לנו בדיוק מה הדיאטה הדרושה לגולדיאנים במהלך השלבים השונים של מחזור החיים. רוב המידע שיש לנו היום מתבסס על על מחקר שנעשה בתרנגולות ואינו מתאים.

  • כל התורמים יקבלו דף מידע רבעוני המעדכן אתכם עם ההתקדמות ופענוח העבודה המדעית לידע אשר עשוי לשמש בגידול. הוא יכיל גם פרק "טיפים שימושיים" אשר יוכן על ידי מגדלים עמיתים.

  • למגדלים יש תדמית רעה אצל רשויות שמירת הטבע והציבור הכללי. הגולדיאן הוא ציפור סמלית המקבלת מידה גדלה והולכת של התעניינות ציבורית. האם לא יהיה נהדר אם המגדלים יוכלו להראות כמושיעי המין מאשר ככנופיית מבריחי ביצים ולוכדי ציפורי בר?

  • להראות לארגוני שמירת זכויות בעלי החיים השונים המכוונים אל התחביב שלנו ונוהגים בנו בזלזול, שאנו יכולים להיות "נותנים" ולא רק "לוקחים" כפי שהם מתארים אותנו באמצעי התקשורת.

  • ניתנת בידייך האפשרות להפוך שותף פעיל בתוכנית מדעית, ציבורית, חינוכית והפועלת לשמירת הטבע כאשר הגולדיאן פינק הוא הזוכה האולטימטיבי.

  • כל הכסף הנתרם ל"קרן להצלת הגולדיאנים" הולך ישירות לפרויקטים הקשורים לגולדיאן פינק.

כבר היום המחקר על הגולדיאן פינק נתן לנו הצצה למידע מועיל הקשור להתנהגות ולדיאטה שיש לו השלכות על התחביב שלנו, אז רק תחשבו על על כל ההזדמנויות בעתיד כאשר, אם נצליח להפוך תרגיל זה להצלחה, נוכל להרחיב את התמיכה במחקר למינים אחרים בעלי עניין למגדלים.

לראות מין כלשהו נעלם מעל פני האדמה זהו מקור לדאגה, אבל יותר מכך מין ששימש השראה לספרים רבים כל כך וסיפק הנאה רבה לאינספור דורות של מגדלים - מאלה שנשבו על ידי יופיים לאלה הרוצים לפענח את צפונות עולם הגנטיקה של הציפורים.

זוהי אולי ההזדמנות האחרונה לתרום משהו חזרה לתחביב שנתן לכולנו הרבה כל כך.   

 

   

בהמשך מצורף טופס תרומה המאפשר לתרום ישירות לקרן להצלת הגולדיאנים. בנוסף, במסגרת התערוכה השנתית 2007, יוכלו המגדלים לתרום ציפורים אשר ימכרו במכירה פומבית לאורחי התערוכה, ותמורתן תיתרם לקרן להצלת הגולדיאנים ולגופי שמירת טבע בארץ.

 

I WISH TO DONATE AND HELP SAVE THE GOULDIAN FINCH!

 

         Name:_______________________________________
           Address:_____________________________________

              
Suburb:______________________________________
              
State:________________________________________
              
Postcode:________

   
e-mail/www:______________________________________

        Signature:______________________________________

          
Date:_________

Money donated AUD$.................................
                                    
Credit Card Details:    

              Mastercard         Visa    Bankcard                     

 

Card number: … … … …   … … … …   … … … …   … … … …

Expiry Date:   ............./.........   Signature: ..................................
 

                       
  Or:  Please Find Enclosed
                 Cheque/Money Order For  AUD $.................................

  Please make all cheques/money orders payable to the Save The Gouldian Fund 

       Please send completed form to:
                   
 SAVE THE GOULDIAN FUND              
               PO BOX 147
         
                 
COORANBONG               
              
NSW 2265              
   AUSTRALIA

 Further Information e-mail : marcus_pollard@hotmail.com

 

זו יכולה להיות המודעה שלך

   


 דף הבית ] למעלה ] עמותת מגדלי הפינקים ] משפחת הפינקים ] הזברה פינק ] אינדקס המגדלים ] מחירון הפינקים ] קישורים ] פורומים חיצוניים ] הדואר שלי ] תנאי השימוש באתר ]

שלח דואר ל-webmaster@ifinch.org עם הערות והצעות.
כל הזכויות שמורות © 2006 עמותת מגדלי הפינקים
עדכון אחרון: 10/17/08