דף הבית למעלה מערכת הפורומים גלרייה כתוב אלינו מפת האתר חיפוש English

  מגדלי הפינקים

גידול ציפורים מאמרים רפואיים ספרים וכתבי עת מהגיגיו של ד"ר אבבטה יסודות הגנטיקה בגולדנים הצילו את הגולדיאן - חלק א הצילו את הגולדיאן - חלק ב הטיפול והריבוי בפינק המצויר קורדון בלו כחול כיפה הריבוי של הקורדון-בלו כיפה כחולה מחזור הגידול בפינקים מזון חי מאת זיגי

הצילו את הגולדיאן - חלק ב

 


 

 

 

המכון לחקר הגולדיאנים והקרן להצלת הגולדיאנים

 מאמר ותמונות מאת מרקוס פולארד, אוסטרליה

תרגום לעברית, תומר ג., ישראל

כל הזכויות שמורות ©

 

 

 

אם עקבתם אחרי עליית הקרן להצלת הגולדיאנים מאז יסודה במקלט חיות הבר היפיפה של ה-AWC במורנינגטון הרי שאתם בודאי סקרנים לגבי העבודה המתבצעת במרכז לחקר הגולדנים בניו סאות' וולס. אם זה המצב הרי שמאמר זה נועד עבורכם!

איש חכם אמר פעםL

"בכדי להציל את הגולדיאן הפראי עליך לדעת את הכול על הגולדיאן".

 זהו ניסיון לממש בדיוק דבר זה!

חוסה בהרים היפים של קורנבונג בניו סאות/ וולס היכן שהקריאות של ציפורי הפעמון (Bellbirds ) מצלצלות יושב ביתו של מייסד הקרן להצלת הגולדיאנים והמתוודה באהבתו לגולדיאן פינק מייק פידלר. מאז שהחליט לקורא לאוסטרליה ביתו לפני ארבע שנים מייק ואליזבת' החלו לבנות מספר בתי גידול לציפורים וחדרי גידול כמותם אוסטרליה לא ראתה מעודה!

כפי שהגורל רצה - לפחות בכל מה שנגע לגולדיאנים - הצעה שניתנה על ידי נשיא אגודת הפינקים של אוסטרליה, דאג היל, שמייק עשוי לרצות לפגוש את ד"ר שרה פרייק מאוניברסיטת ניו סאות' וולס (UNSW), הובילה למפגש בין שתי נשמות דומות שהביאה את מייק להקים בסיס לשרה ולמחקר הגולדיאנים באוניברסיטה בשטחו.

 

 
ד"ר שרה פרייק (ימין) והמעבדה (שמאל)

התצורה:

הרבה ניכתב על בתי הגידול הפרטיים של מייק והם כיכבו בכתבי עת רבים של מגדלים, אבל מעט מאוד ניראה ממכון המחקר עצמו, וזהו הניסיון שלנו לתקן השמטה זו!

גודלו של הראשון מבין שני בנייני המחקר הוא 9 על 11 מטר שר מחולקים ל-5 כלובי תעופה. כל כלוב תעופה הינו באורך 6 מטר וברוחב של 2 מטר וגובהו נע מ-1.75 מטר בחזית עד ל-3 מטר בחלקו האחורי - אחת הסיבות לשיפוע זה היא לספק אפשרות לביצוע מחקרים על היררכיות דומיננטיות, מכיוון שהציפור הדומיננטיות נוטות לפטרל בנקודה הגבוהה ביותר בכלוב. בכל כלוב יש גם סידרה של מקלות עמידה וקופסאות הטלה המסודרות לאורך שיפוע אנכי (מהנמוך לגבוה), שוב כדי לספק אפשרות למחקר הקשור לדומיננטיות.

ניתן לגשת לתוצאות של המחקר הראשי של ד"ר פרייק על היררכיות הדומיננטיות בין שלושת צבעי הראש של הגולדיאן דרך הקישור www.savethegouldian.org/science/reds.htm והן מייצגות את העבודה המדעית הראשונה שהושלמה במכון המחקר.

בכל כלוב תעופה יש נורה אינפרא-אדומה בעוצמה של 100 וואט היורדת מן התקרה, ויושבת בגובה של כ-35 ס"מ מן הרצפה. הרעיון, שהושאל מאילקו מייחס מדרום אפריקה, הוא לתת מקור חום לגוזלים שרק פרחו מהקן - ונהדר גם לכל הציפורים החולות בכלוב. בבקרים קפואים אין זה נדיר לראות את רוב דיירי הכלוב מסודרים תחת המנורה "מתחממים" לפעילות היום.

 

  

 

חלק זה של המרכז משמש למחקר מתמשך על התנהגות הגולדיאן. זה כולל מציאת תשובות לשאלות כמו האם ראשים אדומים או ראשים שחורים הורים טובים יותר? מדוע ראשים אדומים דומיננטיים על האחרים? האם ראשים אדומים מצליחים יותר כאשר הם בקבוצה עם ראשים אדומים אחרים או כאשר הם מעורבים עם ראשים שחורים וצהובים? האם גולדיאנים מחתימים את סוג הראש של ההורים?

ניסויים אלה הם מה שד"ר פרייק קוראת "המדע הטהור" שלה, זהו מחקר לתוך הסיבות מדוע שלושת צבעי הראש של הגולדיאן פינק מתקיימות יחדיו באוכלוסיה הטבעית.

מבלי לרצות לעוור אתכם במדע אתן לכם סקירה קצרה ביותר להדיוטות כיצד משיגים כל זאת. לכל ציפור המשתתפת במחקר מצמידים משדר בעל קוד ייחודי המוצמד לטבעת הרגל שלה המאפשר זיהוי של הפרט בתוך הלהקה.

בזמן הקינון בכל קן יש אנטנה ו-LED (נורית) המאפשר זיהוי של הציפור כאשר היא נכנסת או יוצאת מקופסת הקינון, וכן כמה זמן הציפור בילתה בתוך או מחוץ לקופסא. המשדר אומר לה "מי" וה-LED אומר באיזה תכיפות הן באות והולכות אל ומקופסת הקינון! למחקר זה יש את הפוטנציאל לתת לנו מידע רב על הרגלי הקינון של צבעי הראש השונים.  

משדרים אלה והאנטנות משמשים גם ללימוד התנהגות הלהקה, כמו למשל, המקום היחסי של כל ציפור הלובשת טבעת מקודדת מגנטית מוקלט על כל מקל עמידה בכלוב. זה מספק מידע נוסף על הנזילות של היררכיית הדומיננטיות בלהקה והאם היא משתנה במהלך מחזור החיים של הציפורים. 

 

 
 

הבלוק השני במכון, בגודל של 9.8 מטר על 5.5 מטר ומכיל שני חדרים הכוללים מספר כלובים ואת המעבדה של ד"ר פרייק. כנראה שהמחקר הנערך בבלוק זה הוא בעל העניין הרב ביותר לנו המגדלים. זה המקום בו העבודה התזונתית מתבצעת, אשר מטרתה לתרום לפיתוח "דיאטה למחזור חיים" לגולדיאן פינק.

השאיפה של ד"ר פרייק ממחקר זה היא להוביל לפיתוח של דיאטה זולה וזמינה המבוססת על הסוגי הזרעים הזמינים מסחרית הטובים ביותר לגולדיאן במהלך התקופות החשובות ביותר בחייו - כלומר במהלך השוטף וגם במעבר דרך תקופות הריבוי והנשירה. התוצאות של מחקר זה עבורנו כמגדלים ברורות, במיוחד כאשר המחקר של ד"ר פרייק ירוץ במקביל עם מחקר התזונה בטבע המתבצע במורנינגטון, מערב אוסטרליה.

שוב בסגנוני הממולמל אנסה להעביר לכם הסביר מהיר לפשוט על עיקר המחקר התזונתי של ד"ר פרייק.

ד"ר פרייק מאמינה ש"רוב הדיאטה של הפינקים מבוססת על זמינות של זרעים ולא על הצרכים של הציפורים עצמן" ומי, כמו מגדל, יכול להתווכח עם אמירה זו!

המטרה העיקרית של מחקר זה תהיה למדוד מספר פרמטרים פסיכולוגיים של הגולדיאנים בזמן שהם עוברים שלבים שונים של מחזור חייהם השנתי. זה יאפשר לזהות מתי הציפורים נמצאות בדחק הגדול ביותר - לדוגמא במהלך הגדילה, בזמן ההחלפה ובזמן הריבוי לדוגמא. ברגע שד"ר פרייק תהיה מסוגלת לזהות כיצד "דחק" מתבטא בציפורים אלה (עבודה זו מתבצעת בזמן זה) היא מתכוונת לזהות כיצד הצרכים התזונתיים שלהן משתנים בהתאם.

על ידי מתן אפשרות לציפורים לבחור בעצמן את הדיאטה האופטימאלית שלהן מתוך בחירה ענקית של זרעים שונים, היא תהיה מסוגלת למדוד כיצד צרכים תזונתיים (למשל חלבון, פחמימות מינראלי מאקרו ומיקרו, וכו') משתנים בזמני דחק שונים .

במהלך כל מבחנים אלה הציפורים יעברו גם מגוון מבחנים פיזיולוגיים שיבוצעו עליהן באופן שוטף כדי לוודא את בריאותן. - סוף סוף ניסיון רציני לתכנן באופן מדעי תזונה לפינקים!

זה צריך לאפשר לד"ר פרייק לקבוע איזה צירוף של זרעים יספק את הדיאטה הטובה ביותר לגולדן פינק, והאם וכיצד זה משתנה במהלך תקופות שונות של מחזור החיים שלהם, כמו גם לעזור למגדלים לספק תזונה מאוזנת אשר תיתן מענה ללחצים הטבעיים בחיי היומיום של הגולדיאן, כאשר גולדנים אלה ודיירי הכלובים האחרים הם הזוכים.

 

היתרון הברור של מחקר זה לגולדיאנים בטבע הוא שהוא יאפשר לד"ר פרייק לזהות זמנים של דחק פיזיולוגי ואולי לזהות עוד מהגורמים המגבילים אשר אנו עשויים לתקן על מנת לשקם את הגולדיאנים לתהילתם הקודמת.

שיקום הגולדיאנים בטבע בעזרת מחקר וגידול - הבה ונתפלל שזו ההתחלה של מערכת יחסים פורייה מאוד!

המשיכו לגבות את הקרן להצלת הגולדיאנים ותנו לנו להמשיך ולעדכן אתכם ואל תשכחו לחתום ל-www.savethegouldian.org בהקדם האפשרי - כל עזרה קטנה נחשבת!

 

זו יכולה להיות המודעה שלך

   


 דף הבית ] למעלה ] עמותת מגדלי הפינקים ] משפחת הפינקים ] הזברה פינק ] אינדקס המגדלים ] מחירון הפינקים ] קישורים ] פורומים חיצוניים ] הדואר שלי ] תנאי השימוש באתר ]

שלח דואר ל-webmaster@ifinch.org עם הערות והצעות.
כל הזכויות שמורות © 2006 עמותת מגדלי הפינקים
עדכון אחרון: 10/17/08