דף הבית למעלה מערכת הפורומים גלרייה כתוב אלינו מפת האתר חיפוש English

  מגדלי הפינקים

פארוט ראש אדום פארוט פנים כחולות פארוט שלושה צבעים פארוט פינק פילס

פארוט שלושה צבעים

 


 

 

שם עברי:

 פארוט שלושה צבעים, פורבס

Copyright: M. J. RIVA

שם באנגלית:

Tri-colored Parrot finch, Forbes Parrot finch, Blue-breasted Parrot finch, Tanimbar Parrot Finch  

שם מדעי:

Erythrura tricolor 

גודל:

9-10 ס"מ

תוחלת חיים:

 

מזון:

תערובת זרעים, עשבים עם זרעים, ירקות ועלים טריים, מזון ביצים מים מסוננים

מגורים:

כלוב מלבני גדול ככל האפשר, מינימום  120X35X40 ס"מ', מומלץ לפחות 2 מטר אורך וגובה. המגורים צריכים להיות חמימים יחסית ומוגנים בפני הרוח.

תיאור:

 

אחד החברים היפים ביותר במשפחת הפארוט פינק, ובין הקטנים שבהם. מקורו של הפארוט שלושה צבעים בטימור ובאיים שכנים, כמו טנימבר השייכים לאינדונזיה. סביבת המחייה שלהם היא גבול יערות האיקליפטוסים, והגבול בין סבכים לאזורי עשב. הפארוט שלושה צבעים היא פינק חיוני ומלא אנרגיה.

הפארוט שלושה צבעים עשוי להיות תוקפני כלפי בני מינו וכלפי גולדיאנים, ומומלץ להחזיקו בנפרד מהם.

הפארוט שלושה צבעים היא ציפור פעילה אוד, ודורשת מרחב תעופה. מומלץ לספק כלוב ריבוי באורך 1.20 מטר לפחות (ומומלץ יותר), או להחזיקם בכלובי תעופה חיצוניים. הם מסתדרים היטב עם ציפורים אחרות, וניתן להחזיקם בקלות בכלובים מעורבים. למרות זאת, לא מומלץ להחזיק יותר מזוג אחד של פארוט שלושה צבעים ביחד, או שהזכרים ילחמו על טריטוריה. כמו כן לא מומלץ להחזיקם עם פארוט פינקים אחרים או גולדיאנים. הם נהנים מאוד להתקלח, ולא רק טובלים במים, אלא ממש מספיגים את עצמם. מעדיפים טמפרטורות של 20 מעלות ומעלה. מעדיפים לישון על המקלות ולא בקינים.

המזון הבסיסי מורכב מתערובת זרעים איכותית לפינקים, מזון רך, עלים ירוקים, ירקות וזרעים מושרים ומונבטים, ובפרט אורז מונבט. תוספת מזון חי במהלך גידול הגוזלים. סידן בצורה של קליפות ביצה מבושלות וטחונות, צדפות גרוסות ועצם דיונון צריך להיות זמין תמיד.

הפארוט שלושה צבעים הוא דימורפי, וקל להבחין בין הזכר לנקבה כאשר לזכר צבעים כהים ומבריקים יותר משל הנקבה.

הפארוט שלושה צבעים בונה קן בקופסא של 12-12.5 ס"מ או בין עשבים. הם ממלאים את הקן בעשבים שונים ומעט נוצות. הריבוי יתחיל במרדפים אינסופיים של הזכר אחר הנקבה. אחרי זיווג או יצירת קשר מוצלח יפנה הזכר לבניית הקן. הקן יכול להיות בקופסת ההטלה, או בבנייה עצמית. הזכר יאסוף את חומר הקינון הכולל עשבים, סיבי קוקוס, סיבי יוטה ונוצות, והנקבה מסדרת את הקן עצמו. הבנייה עצמה לוקחת יומיים עד שלושה ימים. לאחר מספר ימים הנקבה מטילה 3-6 ביצים. הדגירה מתחילה לאחר הביצה השלישית אן הרביעית ונמשכת כ-13 יום. שני ההורים דוגרים יחדיו בקן עד הבקיעה, כאשר לאחריה הם חולקים בינם את הישיבה בקן. בהיותם ציפור טרופית, בדרך כלל יחדלו ההורים לישון בקן בגיל 8-10 ימים, דבר העלול ליצור בעיה בבתי גידול בלתי מחוממים בתקופת החורף. הגוזלים פורחים לאחר 18-21 יום, והופכים עצמאיים 21 יום לאחר מכן. למרות זאת מומלץ להשאירם עם ההורים למשך 3 שבועות נוספים. לעיתים עלול להיווצר מצב בו ההורים מאכילים את הגוזלים של הטלה חדשה בצד הגוזלים של ההטלה הקודמת הנמצאים לקראת גמילה. בקיץ עלולה להיות בעיה של תמותת עוברים לקראת סוף הדגירה כתוצאה מהתייבשות. דרך טובה לפתור בעיה זו היא לשים כלי מים קטן של מס' מ"ל בודדים בקופסת ההטלה ליד הקן, לשמירה על לחות.

חשוב, מכיוון שהפארוט שלושה צבעים אוהבים לאכול, ובפרט מזון עתיר אנרגיה כמו מזון מהחי, חובה לספק להם כלובים גדולים, בפרט מחוץ לעונת הרבייה. מגדלים רבים חווים את הבעיה של ציפורים בעלות משקל יתר, הסובלות מבעיות בריאותיות ומתקשות להתרבות כתוצאה מזלזול בכלל זה.

לפארוט שלושה צבעים מספר מוטציות הכוללות:

  • כיסוי זנב עליון צהוב: כיסוי זנב צהוב, במקום אדום

  • פסטל (Pastel): המוטציה קיימת גם בטבע

  • ירוק ים (Seagreen):

  • פאיד (Pied):

  • לוטינו (Lutino):

  • צהוב עיניים שחורות (Black Eye Yellow):

חשוב, רבים מהפארוט שלושה צבעים עורבבו עם מינים אחרים של פארוט פינק. ציפורים אלה הינן הכלאות של זנים שונים וככאלה פסולות לחלוטין, ויכולות רק "לזהם" את המשך הגידול.

 

מאמרים:

 

חומר נוסף:

http://users.skynet.be/fa398872/lecfor01.htm

http://users.skynet.be/fa398872/enforbes.htm

 

 

זו יכולה להיות המודעה שלך

   


 דף הבית ] למעלה ] עמותת מגדלי הפינקים ] משפחת הפינקים ] הזברה פינק ] מאמרים וחומר נוסף ] אינדקס המגדלים ] מחירון הפינקים ] קישורים ] פורומים חיצוניים ] הדואר שלי ] תנאי השימוש באתר ]

שלח דואר ל-webmaster@ifinch.org עם הערות והצעות.
כל הזכויות שמורות © 2006 עמותת מגדלי הפינקים
עדכון אחרון: 10/17/08