דף הבית למעלה מערכת הפורומים גלרייה כתוב אלינו מפת האתר חיפוש English

  מגדלי הפינקים

פארוט ראש אדום פארוט פנים כחולות פארוט שלושה צבעים פארוט פינק פילס

פארוט פנים כחולות

 


 

 

שם עברי:

פארוט פנים כחולות (ראש כחול)

שם באנגלית:

Blue Faced (Blue headed)

שם מדעי:

Erythrura trichroa 

גודל:

12 ס"מ

תוחלת חיים:

   

מזון:

תערובת זרעים, עשבים עם זרעים, ירקות ועלים טריים, מזון ביצים מים מסוננים

מגורים:

כלוב מלבני גדול ככל האפשר, מינימום  90X35X40 ס"מ. המגורים צריכים להיות חמימים יחסית ומוגנים בפני הרוח.

תיאור:

 

מקורו של הפארוט פנים כחולות בקייפ-יורק באוסטרליה. הם חיים בשולי יערות הגשם ומשם מעזים אל הערבה הפתוחה.

ניתן להבחין בין הזכרים לנקבות לפי הצבע העשיר והנרחב יותר בפני הזכר. בנוסף, רק הזכר שר.

הפארוט פנים כחולות היא ציפור פעילה אוד, ודורשת מרחב תעופה. מומלץ לספק כלוב ריבוי באורך 1.20 מטר, ולהחזיקם בכלובי תעופה חיצוניים מחוץ לעונת הריבוי. הם מסתדרים היטב עם ציפורים אחרות, וניתן להחזיקם בקלות בכלובים מעורבים. במידה ומרבים בלהקה, חשוב להחזיק שלושה זוגות או יותר, שני זוגות מאותו סוג נוטים להילחם. הם נהנים מאוד להתקלח, ולא רק טובלים במים, אלא ממש מספיגים את עצמם. מעדיפים טמפרטורות של 20 מעלות ומעלה. מעדיפים לישון על המקלות ולא בקינים.

המזון כולל תערובת פינקים בסיסית, ירקות ירוקים, עצם דיונון (סבידה), צדפות טחונות, פחם ומים טריים. הם זוללים מזון חרקים ותולעי קמח. בנוסף הם חובבי זרעים ירוקים שטרם הבשילו, עשבים ירוקים ופירות שונים כגון תמרים, תפוזים וצימוקים מושרים. ניתן לשפר את התערובת הבסיסית על ידי הוספת זרעי בוריאה (Canary seed) ביחס של 20 עד 50 אחוז מנפח התערובת.

הפארוט פנים כחולות בונה קן בקופסא של 12-12.5 ס"מ, סלי הטלה גדולים או בין עשבים. הם ממלאים את הקן בעשבים שונים ומעט נוצות. הפנים כחולות מתרבה היטב, ולעיתים קרובות חייבים להפריד את הזוגות כדי לתת לנקבה מנוחה. הנקבה מטילה 4-6 ביצים, הבוקעות לאחר 13-14 יום. הגוזלים פורחים לאחר 21 יום, והופכים עצמאיים 14 יום לאחר מכן. למרות זאת מומלץ להשאירם עם ההורים למשך 3 שבועות נוספים. הפנים כחולות מתבגרים מהר, ובוגרים מינית בגיל 3 חודשים. למרות זאת, לא מומלץ לרבות אותם עד גיל 6-9 חודשים.

חשוב, מכיוון שהפארוט פנים כחולות אוהבים לאכול, ובפרט מזון עתיר אנרגיה כמו מזון מהחי, חובה לספק להם כלובים גדולים, בפרט מחוץ לעונת הרבייה. מגדלים רבים חווים את הבעיה של ציפורים בעלות משקל יתר, הסובלות מבעיות בריאותיות ומתקשות להתרבות כתוצאה מזלזול בכלל זה.

לפארוט פנים כחולות מוטציה אחת ידועה, ומספר שינויים (modifications):

  • לוטינו (Lutino): במוטציה זו מתקבלות עיניים אדומות, הירוק מתחלף בצהוב והכחול הופך ללבן. מוטציה זו היא רצסיבית קשורה למין.

  • ירוק ים (Seagreen): הירוק של הגוף מתחלף בירוק כחלחל. הגנטיקה של מוטציה זו לא ידועה.

  • ירוק פייד (Green Pied): הירוק של הגוף מקבל כתמים צהובים, הכחול כתמים לבנים. הגנטיקה של מוטציה זו לא ידועה.

  • כחול (Blue): למספר תתי-מינים גוון כחלחל בגף ונחשבו בעבר לכחולים. מכיוון שציפורים אלו נעלמו לא ידוע אם נשאו גן רצסיבי לכחול.

  • בטן צהובה (Yellow belly):

 

הערות מגדלים: הזוג שבתמונות גדל בכלוב של 150X100X100 ס"מ, בחצר, ללא חימום. חצי מהכלוב היה מכוסה בעשבים גבוהים וענפים יבשים, וביניהם שמתי סלסלות הטלה וקופסאות הטלה חצי פתוחות. הזוג התחיל כמעט מייד לעבוד ואספו עשבים יבשים ויוטה לבניית הקן.  הגוזלים בקעו וההורים האכילו אותם (אני לא משתמש ב"הורים מאמצים" כעיקרון). כשבוע לאחר יציאת הגוזלים מהקן התחילו ההורים מחזור הטלה נוסף בקן אחר כשהם עדיין מאכילים את הגוזלים המתבגרים. בתקופת גידול הגוזלים נתתי להם הרבה מזון מן החי (30 תולעי קמח ביום). הגוזלים "לוטינו" כנראה קיבלו פחות אוכל אך כולם שרדו והגיעו לבגרות (נדב).
תמונות:

 

משפחת פארוט BF. נקבה לוטינו, זכר נשא לוטינו (נדב).

 

גוזלי פארוט BF. בתמונה רואים שני גוזלים לוטינו (נדב).

 

 

זו יכולה להיות המודעה שלך

   


 דף הבית ] למעלה ] עמותת מגדלי הפינקים ] משפחת הפינקים ] הזברה פינק ] מאמרים וחומר נוסף ] אינדקס המגדלים ] מחירון הפינקים ] קישורים ] פורומים חיצוניים ] הדואר שלי ] תנאי השימוש באתר ]

שלח דואר ל-webmaster@ifinch.org עם הערות והצעות.
כל הזכויות שמורות © 2006 עמותת מגדלי הפינקים
עדכון אחרון: 10/17/08