דף הבית למעלה מערכת הפורומים גלרייה כתוב אלינו מפת האתר חיפוש English

  מגדלי הפינקים

גידול ציפורים מאמרים רפואיים ספרים וכתבי עת מהגיגיו של ד"ר אבבטה יסודות הגנטיקה בגולדנים הצילו את הגולדיאן - חלק א הצילו את הגולדיאן - חלק ב הטיפול והריבוי בפינק המצויר קורדון בלו כחול כיפה הריבוי של הקורדון-בלו כיפה כחולה מחזור הגידול בפינקים מזון חי מאת זיגי

הטיפול והריבוי בפינק המצויר

 


 

 

הטיפול והריבוי בפינק המצויר (Emblema picta)

תורגם ע"י Zigi

בנובמבר 1997 רכשתי לראשונה 4 זוגות של פינק מצויר ללא קשר דם. הם הגיעו בריאים וההתאקלמות שלהם הייתה ללא אירועים מיוחדים במשך תקופת הבידוד.במשך הזמן הזה, הם היו מאושרים ועליזים ונהנו מהחברה של הלהקה הקטנה, אבל ללא ספק נוצרו קשרי זוגיות בין הזכרים והנקבות.

לאחר תקופת הבידוד שיכנתי שני זוגות כל אחד בנפרד בכלוב משלהם בגודל 60X60X60 ס"מ.את שני הזוגות הנותרים שיכנתי כל אחד בכלוב של 90X60X60 ס"מ שם היו כבר דיירים ותיקים של זוג קורדון-בלו כיפה כחולה.זה נעשה בגלל מגבלה של מקום לכלובים, המבנה של חדר הציפורים והתנהגות דומה.

לכל זוג הוצע מגוון אפשרויות קינון : קופסה חצי פתוחה,סלסילת קש גדולה וענפי עץ אשוח מלאכותי בכדי שיתאפשר להם לבנות קן בעצמם.בשלב זה, היה ברור שהפינק המצויר היה חסר את החן של רוב הזנים ביכולות בניית הקן.לאחר שבוע של תבוסה, זוג מצוירים התמקם בקן של הקורדון-בלו שלא נגעו בו.תוך כמה ימים הזוג השני נהג כך.הזוג השלישי נמצא עדיין במלאכה הקשה של בניין הקן ללא הצלחה וזה נראה ממש מתסכל.לקחתי קן נקי של קורדון-בלו שלא השתמשו בו ושמתי אותו בכלוב של הזוג השלישי.הם הוסיפו לו קצת גימור וקפצו פנימה! עשיתי אותו הדבר לזוג הרביעי והאחרון.

בתוך שלושת השבועות הבאים, הודות לכך שסייעתי להם בקנים היו 3-4 ביצים מכל זוג! גם הזכר והנקבה ביצעו את מלאכת הדגירה והבקיעה הייתה בדרך כלל ביום ה 14.בפעם הראשונה היו 11 ביצים עם 8 בקיעות. לרוע המזל, אפילו לא זוג אחד האכיל. ידעתי שהציפורים הללו צעירות וקיוויתי שבסופו של דבר הם יתעשתו ויתחילו להאכיל. משפחות אומנות נכשלו. לאחר כמה מקרה מוות ,קיבלתי את ההחלטה להתערב וביצעתי האכלת-יד לששת הגוזלים ששרדו. רציתי להיות בטוח שאם משהוא ישתבש עם הזוגות המקוריים , יהיה לי 'מגוון דם' בכדי להמשיך.

לאלו מכם המורגלים בהורים מאמצים , כל ניסיון שלי נכשל. גוזלי המצוירים שאך בקעו נראו בדיוק כמו גוזלים של בנגלזים בכל הסממנים. הם היו כ"כ זהים שלא הצלחתי להבין מדוע אפילו לא זוג אחד מהבנגלזים שלי הצליח להאכיל.לאחר בחינה מקרוב, הבנתי שלמרות הדמיון הרב בין גוזלי המצוירים לגוזלי הבנגלזים היה הבדל עצום אחד. גוזלים המצורים לא זזים או מתחננים לאוכל באופן רגיל. הדבר היחיד שזז כשהם מבקשים אוכל הוא הלשון שלהם! הראש והגוף נשאר דומם לחלוטין וללא שום קולות תחינה לאוכל ולמשך בערך כשבוע או יותר.הפה פתוח לרווחה אבל רק הלשון זזה.זנחתי כל ניסיון להורים מאמצים לאחר כמה ניסיונות כושלים .

ה8 בוקעים הראשונים הוזנו בהאכלת יד כשהשתמשתי בפורמולה המדויקת של קייטי להאכלת יד ובפיפטה קטנה בהפסקות של שעתיים למשך היום.למשך הלילה הם היו תמיד כ6-7 שעות ללא אוכל.הם גדלו וצימחו נוצות ללא כל תקרית.פריחה מהקן הוא סיפור אחר.הבנתי לחלוטין מדוע הפינק המצויר הוא תחת סכנת הכחדה בטבע מאחר והם מאוד נלהבים וללא שום מחשבת תחילה או שליטה ביכולות התעופה שלהם. אומר בכל הכנות, שהם הציפור הכי קשת-תפיסה מכל הציפורים שגידלתי בכל הנוגע לתעופה. הם יעופו הישר לתוך הקיר בהתנגשות חזיתית, ילכו עד שיפלו מקצה מדף גבוה ויעשו כל תעלול מעוות שכזה שיגרום לך להטיל בספק את היכולת שלהם לשרוד בטבע.

ניסיון הריבוי השני התרחש כמעט מייד כשכל ארבעת הזוגות חזרו ישר לקנים כשכל זוג הטיל 3-4 ביצים.ניסיון זה הניב 12 גוזלים כששני זוגות האכילו את צאצאיהן.יכולתי לקחת את הגוזלים מהזוגות האחרים ולשים אותם בקנים של המצוירים האחרים שכן מאכילים אבל בחרתי לא לעשות כך בכדי לשמור על קו-דם נקי וטהור. שוב ניסיתי להעביר לבנגלזים ושוב ניסיון זה נכשל.לבסוף היו לי 5 גוזלים שגידלו אותם ההורים הביולוגים ו7 האכלת יד.הרגשתי טוב יותר לגבי זה וחשבתי לעצמי שייקח עוד הטלה אחת או שנים עד שכל ההורים הביולוגים יאכילו לבד.עד עכשיו 3 מתוך 4 הזוגות שלי מאכילים ללא בעיה אבל הזוג הרביעי עדין כנראה פספס משהוא ,לפעמים הם מאכילים ולפעמים הם לא.

בשנים של 1997-98, הצלחתי לגדל בהצלחה 38 גוזלים.1999 נראתה אפילו מבטיחה יותר כשעכשיו בניתי את הדור השני ואני ממתין בלהיטות לבקיעה של כמה הטלות. כשזה מתאפשר, הצעירים הם עם טבעות סגורות, לרוע המזל כמה מהזוגות של הפינק המצויר לא רואים בעין יפה את בדיקת הקן ויזנחו את הגוזלים אם בכלל יפריעו להם.מבלי לקחת או להסתכן באפשרות האכלת היד,החלטתי להקריב את רעיון הטיבוע בטבעות סגורות, אולם רישום קפדני מתבצע.

הם יסתפקו בקלות בדיאטה סטנדרטית של פינקים.אני מאכיל בזרעי ABBA מחוזקים, במזון ביצים של ABBA מעורבב בביצה קשה, זרעים נבוטים, ובתערובת המיוחדת שלי בלחם תירס, ירקות, בתפוח חתוך, תולעי-קמח, תולעים לבנות ובדוחן.הם נוטים יותר לדוחן ולמזון רך מכל סוג.אם יתנו להם את האפשרות הם יבחרו בדוחן המפוזר על כל סוג של אוכל.הם אוהבים במיוחד מקלחות ואוהבים לשחק עם חתיכות קטנות של חומרי קינון בעיקר בחוטי כותנה, בסיבי קוקוס, בחתיכות נייר ומגבות נייר.אני חושב שהדבר הקשה ביותר בשבילי היה להתרגל אליו הוא שהפינקים המצורים שלא קיננו אהבו לישון בערמה על הרצפה.עדיין יש לי כאבים בחזה בכל בוקר כשאני נכנס לחדר הגידול ואני רואה ערמה של פינקים מצוירים מקובצים יחד באחת מהפינות של הכלוב על הרצפה.

עוד התנהגות מעניינת שרשמתי לעצמי הייתה שהם אוהבים לגרור כמעט כל דבר אל תוך הקן שלהם.זה כמעט נראה כאילו הם אוגרים לקראת תקופת מחסור באוכל.מצאתי דוחן מונבט, חתיכות של מזון ביצים,לחם תירס, חתיכות של לכלוך מהתולעים הלבנות וכמעט כל דבר שהם הצליחו לדחוף פנימה.אני הייתי מזהיר כל אחד שמרבה את הפינק המצויר להסיר את הקן הישן ולתת להם לבנות או למצוא קן חדש בכל הטלה חדשה. מה שמומלץ לעשות לגבי כל סוג של ציפור.

מכל הציפורים שברשותי, הפינק המצויר הוא באמת הפינק הכי עדין.הם מגושמים, הסטרס מתגבר עליהם בקלות בסביבה שלהם והם מועדים לבהלת-לילה.חוויתי בהלות לילה כה קשות עד שנאלצתי להדליק את כל האורות באמצע הלילה.[הערת המתרגם: אני יכול לאשר שגם אני חוויתי את זה עם המצוירים וגם אני נאלצתי להדליק את האורות באמצע הלילה,מאוד חשוב להקפיד בתאורת לילה למקרה של בהלה] הוספה של כמה מנורות לילה עוזרות, אבל הן אינן פותרות לחלוטין את הבעיה הזו. הם גם מאוד נהנות בהתחממות מתחת למנורת חימום לאחר מקלחת ואני מאוד ממליץ לתת להם מקלחות על בסיס יומי.יש להם נטייה להתלכלך בגלל הזמן שהם נוטים לישון, מצונפים על הרצפה.פינקים מצוירים הם עדינים והם יתפסו למחלות אם לא תשמור על ניקיון בקפדנות.

בסך הכול פינקים מצוירים הם בעלי מזג נוח,שקטים ורגועים, ציפורים מתוקים ומענגים.הדרך הטובה ביותר היא לשכן אותן לבד או עם ציפורים אחרות עם מזג דומה.הם לא יסבלו התנהגות בריונית מצד כל ציפור אגרסיבית כמו הפני-ינשוף או הזברה.לזכר יש שירה משוכללת אבל קומית וחיזור שנשמע כמו מגב-רכב חורק שמעורר תחושה של "שמח להיות בחיים" בחדר הגידול שלי.

Copyright © 1999 Unique Beak Inc. All rights reserved

[הערת המתרגם לסיום: מקריאת מאמרים נוספים עולה כי הפינק המצויר רגיש מאוד לחוסר בלחות, מגדל אחר כתב במאמרו שלאחר רכישת הציפורים הללו מיבוא מומלץ לשים סוכר ענבים במים ע"מ לגרום להם לשתות הרבה, לטענת המגדל שיטה זו הוכחה כיעילה ביותר,ובאופן כללי הומלץ להימנע מחוסר בלחות בסביבת ציפור הזו.]

 

זו יכולה להיות המודעה שלך

   


 דף הבית ] למעלה ] עמותת מגדלי הפינקים ] משפחת הפינקים ] הזברה פינק ] אינדקס המגדלים ] מחירון הפינקים ] קישורים ] פורומים חיצוניים ] הדואר שלי ] תנאי השימוש באתר ]

שלח דואר ל-webmaster@ifinch.org עם הערות והצעות.
כל הזכויות שמורות © 2006 עמותת מגדלי הפינקים
עדכון אחרון: 10/17/08